لینک های دسترسی

Breaking News

دو سوم دختران افغان از رفتن به مکتب محروم اند


بر اساس تخمین دیدبان حقوق بشر، از هر سه دختر افغان، دو تن شان از رفتن به مکتب محروم اند

دیدبان جهانی حقوق بشر، در یک گزارش تازه در مورد تعلیم و تربیۀ دختران در افغانستان گفته است، بر اساس تخمین، از هر سه دختر افغان، دو تن شان از رفتن به مکتب محروم اند.

این اداره گفته است، هرچند از حضور نظامی امریکا در افغانستان ۱۶ سال سپری می‌شود؛ اما هنوز هم بخشی عظیم دختران این کشور از تعلیم و تربیه محروم استند.

در بخشی از گزارش آمده است "همزمان با بدتر‫شدن وضعیت امنیتی در کشور، پیشرفتی که در جهت رفتن تمام دختران به مکاتب ایجاد شده بود، ممکن است نتیجه معکوس دهد که سبب کاهش تعلیم و تربیت دختران در افغانستان می‫گردد".

دیدبان جهانی حقوق بشر همچنان گفته است، ۴۱ درصد تمام مکاتب در افغانستان ساختمان ندارد و بیشتر کودکان از مکاتب دور زندگی می‫کنند که این مسأله نیز جلو رفتن دختران به مکاتب را گرفته است.

بر بنیاد این گزارش، تبعیض جنسیتی خانواده‌ها با دختران دلیل دیگری است که سد راه رفتن دختران در مکاتب شده است. دیدبان حقوق بشر گفته است که بخشی بزرگ دختران افغان از سوی خانواده‌ها اجازۀ رفتن به مکاتب را ندارند.

بر بنیاد آمار وزارت معارف افغانستان، حدود ۲.۵ میلیون دختر واجد شرایط مکتب از آموزش محروم اند.

به گفتۀ مقام‌های این وزارت، ۳.۵ میلیون کودک افغان از مکتب بازمانده اند که از هر سه تن شان دو تن آنان دختر اند و از جملۀ آن شمار دخترانی که به مکتب می‌روند، ۶۰ تا ۷۰ درصد شان دورۀ لیسه را به پایان نمی‌رسانند.

اما این وزارت در پلان ستراتیژیک پنج ساله‌اش روی حل مشکلات رفتن دختران به مکاتب، توجه ویژه کرده است.

XS
SM
MD
LG