لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت خارجهٔ‌ امریکا:‌ اظهارات خلیلزاد از پالیسی‌های ایالات متحده نمایندگی نمی‌کند


 زلمی خلیلزاد، نمایندهٔ ویژهٔ پیشین ایالات متحده برای مصالحهٔ افغانستان
زلمی خلیلزاد، نمایندهٔ ویژهٔ پیشین ایالات متحده برای مصالحهٔ افغانستان

وزارت خارجهٔ ایالات متحده روز دوشنبه ۱۴ اگست (۲۳ اسد) گفت که اظهارات زلمی خلیلزاد، نمایندهٔ ویژهٔ پیشین ایالات متحده برای مصالحهٔ افغانستان، بازتاب دهندهٔ پالیسی‌های حکومت امریکا نیست.

ویدانت پتیل، معاون سخنگوی وزارت خارجهٔ ایالات متحده دریک کنفرانس خبری گفت که خلیلزاد یک شهروند امریکا است و آنچه در رسانه‌ها بیان کرده است، تجزیه و تحلیل خودش است، نه پالیسی‌های حکومت امریکا.

این اظهارات پتیل پس از آن بیان شد که خلیلزاد اخیراََ در مصاحبه‌ای با تلویزیون افغانستان انترنشنل در خطاب به جبههٔ مقاومت ملی افغانستان و سایر نخبگان سیاسی که در خارج از کشور شان به سر می‌برند، گفت که بهتر است آنان به افغانستان برگردند، زیرا طالبان "عفو عمومی اعلام کرده اند"

او همچنین به مخالفان ادارهٔ طالبان توصیه کرده است که منتظر حکومت ایالات متحده نباشند که مانند گذشته از آنان حمایت کند.

این اظهارات خلیلزاد نه تنها با واکنش تند مقامات حکومت پیشین افغانستان مواجه شد، بلکه شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی و برخی فعالان سیاسی و مدنی نیز از وی انتقاد کردند.

به گفتهٔ‌ خلیلزاد پس از مسلط شدن طالبان در افغانستان "افغان‌ها به نسبت گذشته، حالا کمتر کشته می‌شوند، مردم از جنگ خسته شده بودند و امریکا هم از کشتن افغان‌ها خسته شده بود." اما این مقام پیشین ایالات متحده در مورد اینکه کدام گروه نظامیان و غیر نظامیان را در افغانستان هدف حملات مرگبار قرار می‌داد، تبصره نکرده است.

سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی در مورد این که آیا این اظهارات خلیلزاد نظر شخصی او است یا نه، گفت:‌ "او [خلیلزاد] به نمایندگی از وزارت خارجه و یا حکومت ایالات متحده صحبت نمی‌کند.''

با این حال، این مقام وزارت خارجهٔ امریکا گفت که ایالات متحده می‌خواهد افغانستان با خود و کشور‌های همسایهٔ خود در آرامش به سر ببرد،‌ به پای خود ایستاده شود و تاکید کرد که''پالیسی‌های ما در قبال افغانستان پیرامون این هدف متمرکز است''.

پتیل همچنین گفت که حمایت از مردم افغانستان به شمول رسیدگی به بحران بشری و اقتصادی آن کشور در صدر اولویت‌های حکومت ایالات متحده قرار دارد.

این مقام وزارت خارجه گفته است که با وجود قطع روابط رسمی و دپلوماتیک با ادارهٔ طالبان، حکومت ایالات متحده بزرگترین فراهم‌ کنندهٔ کمک‌های بشری برای افغانستان است و از سال ۲۰۲۱ تا حالا ۱.۹ میلیارد دالر کمک‌های حیاتی را برای مردم افغانستان فراهم کرده است.

گروه

XS
SM
MD
LG