لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا به ترکیه در مورد انجام عملیات نظامی در سوریه هشدار داد


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ ایالات متحده

ایالات متحده روز سه شنبه ۲۴ می (سوم جوزا) در مورد آغاز حملات تازهٔ نظامی ترکیه در شمال سوریه، به انقره هشدار داد و گفت که این عملیات نیروی‌های ایالات متحده در آن کشور را با خطر مواجه خواهد کرد.

پیش از این، رجب طیب اردوغان،‌ رییس جمهور ترکیه، روز دوشنبه ۲۳ می گفت که کشورش به زودی عملیات تازهٔ نظامی را در شمال سوریه آغاز خواهد کرد تا از این طریق "زون امنیتی" ۳۰ کیلومتری را در امتداد سرحد خود ایجاد کند.

در واکنش به این اعلام انقره،‌ ند پرایس،‌ سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا،‌ گفت:‌ "ما در مورد صحبت‌ها و احتمال افزایش فعالیت‌های نظامی در شمال سوریه، به خصوص تاثیر آن بر جمعیت غیرنظامیان نگرانی عمیق داریم. "

سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا گفت که ایالات متحده هرگونه افزایش تنش در سوریه را محکوم می‌کند و تاکید کرد که آتش بس جاری در سوریه مورد حمایت واشنگتن است.

در همین حال،‌ استفن دوجاريک،‌ سخنگوی ملل متحد، گفته است که اولويت برای سوريه جنگ زده، بايد يک راه حل سياسی و کمک‌های بشردوستانه باشد، نه عملیات تهاجمی تازه.

دوجاریک همچنین گفت که ملل متحد از تمامیت ارضی سوریه حمایت می کند و تاکید کرد که ضرورتی به راه اندازی عملیات نظامی در آن کشور وجود ندارد.

ترکیه از سال ۲۰۱۶ میلادی به این سو،‌ تا حال سه بار حملات تهاجمی را بر ضد جنگجویان کردی در سوریه انجام داده است،‌ جنگجویانی که ایالات متحده را در جنگ بر ضد گروه دولت اسلامی یا داعش حمایت کرده است.

حکومت ترکیه گروه موسوم به واحد حراست از مردم را منحیث یک گروه "تروریستی" تلقی می کند و ادعا کرده است که جنگجویان آن با حزب کارگران کردستان (PKK) وابسته اند. حزب کارگران کردستان در ترکیه جدایی طلب است و از چندین دهه به این سو بر ضد حکومت ترکیه درگیری مسلحانه داشته است.

سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا گفته است که ایالات متحده نگرانی امنیتی ترکیه را در سرحدات جنوبی آن کشور درک می کند،‌ اما تاکید کرد که حملات تهاجمی تازه در شمال سوریه نه تنها ثبات را در منطقه بیشتر تضعیف می کند، بلکه قوای ایالات متحده مستقر در سوریه را با خطر مواجه می کند، نیروهایی که بر ضد داعش مبارزه می‌کنند.

اظهارات رییس جمهور اردوغان در مورد عملیات تهاجمی تازه در سوریه پس از آن بیان شد که انقره مخالفت اش را با پیوستن فنلند و سویدن به سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد.

رییس جمهور ترکیه فنلند و سویدن را متهم به حمایت از حزب کارگران کردستان کرده است. اما حکومت‌های فنلند و سویدن گفته اند که آنان نمایندگان خود را به ترکیه اعزام خواهند کرد تا انقره را به انصراف از مخالفت با پیوستن این دو کشور به ناتو متقاعد کنند.

XS
SM
MD
LG