لینک های دسترسی

Breaking News

بریتانیا فیس اقامت ترجمانان افغان را معاف میکند


ساجد جاوید، وزیر داخلۀ جدید بریتانیا

حکومت بریتانیا میگوید چهارصد ترجمان افغان که در طول ١٣ سال با نیرو های مسلح بریتانیا در افغانستان وظیفه اجرا کرده اند، خواهند توانست که بدون پرداخت پول، در بریتانیا باقی بمانند.

ساجد جاوید، وزیر داخلۀ بریتانیا، این تصمیم را در نخستین اقدامات اش پس از احراز کرسی وزارت، اعلام داشت. آقای جاوید در یک اعلامیه که امروز جمعه نشر گردید، گفته است که: "ترجمانان محلی افغان، در شرایط دشوار و خطرناک کار کرده اند، و زندگی خود را دایماً به خطر انداخته اند."

وزیر داخلۀ بریتانیا افزوده که این ترجمانان افغان، قادر خواهند بود تا همراه با خانواده های شان، به طور رایگان در بریتانیا اقامت داشته باشند، و نیز فراخواندن اعضای خانوادۀ این ترجمانان از افغانستان به بریتانیا نیز تسهیل بخشیده خواهد شد.

مقررۀ ای که قرار است این تغییرات جدید را قابل تطبیق بگرداند، در ماه جولای اعلام میشود.

ترجمانان افغان، که برخی اوقات با به خطر افگندن جان های خود و خانوادۀ شان در افغانستان وظیفه اجرا کرده اند، پیش از این برای اخذ اجازۀ اقامت دایمی در بریتانیا، باید مبلغ ٢٣٩٨ پاوند انگلیسی (حدود ۳۲۵۰ دالر امریکایی) میپرداختند.

گیوین ویلیامسن، وزیر دفاع بریتانیا، نیز در یک مقاله ای نوشته است که این ترجمانان افغان، "زندگی خود را به خاطر ما به خطر افگنده، و سپس ما توقع داشتیم که آنها برای کسب حق اقامت در این کشور پول بپردازند، و این واضحاً کار درستی نبود."

بر اساس گزارش رسانه های بریتانیایی، بیش از ۱۵۰ ترجمان افغان که با قوای انگلیس در شرایط دشوار جنگی در هلمند وظیفه اجرا کرده بودند، به وزرای بریتانیا نامه نوشته و گفته بودند که به دلیل "پالیسی شرمگینانه و غیرموجه"، آنها اکنون "در بلاتکلیفی" به سر میبرند.

ساجد جاوید، پس از آن که هفتۀ گذشته به حیث وزیر داخلۀ بریتانیا تعیین گردید، وعدۀ یک سیستم "عادلانه و انسانی" مهاجرت را داد. قبل از او، امبر راد وزیر داخلۀ پیشین بریتانیا به دلیل افتضاحی در پیوند با تهدید ردمرز کردن مهاجرین کارابین، از سمت اش کنار رفته بود.

XS
SM
MD
LG