لینک های دسترسی

Breaking News

بریتانیا به اوکراین به ارزش صدها میلیون دالر تسلیحات فراهم می‌کند


بوریس جانسن، صدراعظم بریتانیا، هنگام ملاقات با ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، در کیف نهم اپریل ۲۰۲۲
بوریس جانسن، صدراعظم بریتانیا، هنگام ملاقات با ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، در کیف نهم اپریل ۲۰۲۲

قرار است بوریس جان،‌ صدراعظم بریتانیا روز سه شنبه سوم می (۱۳ ثور) کمک نظامی به ارزش ۳۰۰ میلیون پوند (معادل ۳۶۷ میلیون دالر امریکایی) را به اوکراین اعلام کند.

دفتر صدراعظم بریتانیا ناوقت دوشنبه با نشر اعلامیه‌ای گفت که آقای جانس از طریق سخنرانی آنلاین این کمک نظامی حکومت‌اش را به پارلمان آن کشور اعلام خواهد کرد.

سخنرانی صدراعظم بریتانیا از طریق یک لینک ویدیویی با پارلمان اوکراین نیز شریک ساخته خواهد شد.

پس از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین که به تاریخ ۲۴ فبروری آغاز شد، این نخستین بار است که رهبر یک کشور خارجی از طریق آنلاین به اعضای پارلمان اوکراین سخنرانی می‌کند.

در اعلامیه‌ای که از سوی دفتر صدراعظم بریتانیا نشر شده، آمده است که آقای جانسن در جریان این سخنرانی‌اش خطاب به اعضای پارلمان اوکراین خواهد گفت: " زمانیکه کشور من در جریان جنگ جهانی دوم با تهدید تهاجم خارجی مواجه شد، پارلمان ما—مانند پارلمان شما —در جریان منازعه به نشست‌های خود ادامه داد."

حمایت تازهٔ نظامی بریتانیا برای اوکراین شامل تجهیزات جنگی الکترونیک، سیستم رادار ضد میزایل و هزاران دستگاه شب بین می شود.

علاوه بر کمک‌های نظامی که بریتانیا از قبل برای اوکراین فراهم کرده است،‌ این کشور هفتهٔ گذشته پلان‌اش را مبنی برای ارسال وسایطی اعلام کرد که قادر به پرتاب میزایل است.

قبل بر این،‌ بریتانیا در جریان تهاجم روسیه بر اوکراین،‌ میزایل‌های ضد تانک، سیستم دافع هوا و چندین تن مواد انفجاری پلاستیکی را برای اوکراین فراهم کرده است.

خبرگزاری فرانس پرس به استناد اعلامیهٔ دفتر جانسن گزارش داده است که بریتانیا در هفته‌های آینده طیارهٔ بدون سرنشین "سنگین" را نیز برای اوکراین ارسال خواهد کرد تا " برای نیروهای [اوکراینی] که در انزوا قرار گرفته اند، مواد لوژستیکی را انتقال بدهد."

بر اساس این اعلامیه، بیش از ۱۲ موتر نوع تویوتا لندکروزر به سمت اوکراین نیز در حال انتقال است تا مقام‌های غیر نظامی اوکراینی را در شرق آن کشور محافظت کنند و مردم را از خطوط اول جبهه تخلیه کنند.

کرملین از کمک‌های نظامی غرب برای اوکراین انتقاد کرده و گفته است که چنین اقدام موجب گسترش منازعه می شود و مسکو هشدار داده است که حق دارد در برابر هر گونه مداخلهٔ مستقیم پاسخ بدهد.

پیش از این،‌ سرگی لاوروف، وزیر خارجهٔ روسیه، به تاریخ ۲۶ اپریل به ایالات متحده و متحدانش هشدار داده بود که فراهم آوری تسلیحات بیشتر نظامی برای اوکراین، خطر "واقعی" آغاز جنگ جهانی سوم را محتمل می سازد.

پس از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، موجی از کمک‌های نظامی کشور‌های غربی به اوکراین سرازیر شد تا کیف بتواند در برابر قوای روسی از خود دفاع کند.

ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، از ماه‌ها به این‌سو از متحدین غربی خود خواهان تسلیحات سنگین، به شمول توپخانه و جت‌های جنگی شده است و تعهد کرده است که در صورت فراهم‌آوری تسلیحات مورد نیاز، نیروهای کشورش قادر خواهند شد تا جریان جنگ را تغییر بدهند.

XS
SM
MD
LG