لینک های دسترسی

Breaking News

وزیر خارجهٔ بریتانیا در سفر غیرمنتظره به کیف به حمایت از اوکراین تعهد کرد


از راست به چپ: دیوید کامرون، وزیر خارجهٔ بریتانیا و ولادمیر زیلنسکی، رییس جمهور اوکراین
از راست به چپ: دیوید کامرون، وزیر خارجهٔ بریتانیا و ولادمیر زیلنسکی، رییس جمهور اوکراین

دیوید کامرون، وزیر خارجهٔ بریتانیا، در جریان یک سفر غیرمنتظره به کیف، بار دیگر تعهد کشورش برای حمایت نظامی از اوکراین در جنگ علیه روسیه را تکرار کرد و گفت که این کمک‌ها ادامه خواهد داشت.

در حالیکه توجه کشورهای غربی به جنگ در شرق میانه تمرکز یافته، کامرون صدراعظم پیشین بریتانیا در نخستین سفر خارجی خود به عنوان وزیر خارجهٔ این کشور روز پنجشنبه ۱۶ نومبر (۲۵ عقرب) به کیف سفر کرد و با ولادمیر زیلنسکی، رییس جمهور اوکراین دیدار کرد.

کامرون در جریان دیدار با زیلنسکی گفت: "ما به حمایت معنوی، حمایت دپلوماتیک، حمایت اقتصادی، اما مهمتر از همه، حمایت نظامی نه تنها در سال جاری و سال آینده بلکه تا زمانی که لازم باشد، ادامه خواهیم داد."

او در بیانیه‌ای جداگانه افزود: "روسیه فکر می‌کند می‌تواند برنده این جنگ باشد و در نهایت غرب توجه خود را به جای دیگری معطوف خواهد کرد."

سفر او، نزدیک به دو سال پس از تهاجم روسیه به اوکراین، با معطوف شدن توجه جهانی به جنگ بین اسراییل و حماس صورت گرفته است.

زیلنسکی از کامرون برای بازدید از کشورش، در حالی که توجه جهان به بیش از یک ماه درگیری بین اردوی اسراییل و حماس متمرکز شده است، ابراز سپاس کرد.

رییس جمهور اوکراین به کامرون گفت: "اکنون می‌دانید که جهان بر وضعیت میدان نبرد ما در اوکراین متمرکز نیست و تقسیم تمرکز واقعا کمکی نمی‌کند."

او افزود که هر دو "دیدار خوبی" داشتند و صحبت‌های آنان به روی "تسلیحات برای خط مقدم، تقویت دفاع هوایی، و حفاظت از مردم و زیرساخت‌های حیاتی" تمرکز داشت.

کامرون در حالی از اوکراین بازدید کرد که نگرانی‌ها از عدم پیشرفت نظامی در ماه‌های اخیر در میان کشورهای متحد اوکراین افزایش یافته است.

نه روسیه و نه اوکراین تقریباً یک سال است که هیچ دستاورد قابل توجه ارضی نداشته اند و فرمانده ارشد اردوی کیف گفته است که درگیری‌ها به بن بست رسیده اند.

اما گزارش‌های فزاینده‌ای وجود دارد که نیروهای اوکراینی در ساحل شرقی دریای دنیپرو در جنوب این کشور دستاوردهایی داشته که می‌تواند راه را برای پیشروی‌های قابل توجه اوکراین به سمت کریمیه هموار کند.

وزارت خارجه اوکراین همچنین گفته است که کامرون در مذاکراتی با دمیترو کولیبا، همتای اوکراینی خود درباره مسایل مربوط به تحویل سلاح، تولید تسلیحات و امنیت آبی در بحیرهٔ سیاه گفتگو کرده است.

وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که کامرون همچنین با اولها استفانیشینا، معاون صدراعظم این کشور دیدار کرد تا در مورد درخواست اوکراین برای پیوستن به پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) به رهبری ایالات متحده گفتگو کند.

کامرون گفت: "بریتانیا در این مورد واضح است که جایگاه واقعی اوکراین در ناتو است و با متحدین کار می‌کند تا ... مسیر الحاق اوکراین را هموار کند."

گروه

XS
SM
MD
LG