لینک های دسترسی

Breaking News

بریتانیا پیمان استرداد مظنونان با هانگ کانگ را تعلیق کرد


دامینیک راب، وزیر خارجۀ بریتانیا گفت که در مورد نقض حقوق بشری مسلمانان اویغور چین نگران است
دامینیک راب، وزیر خارجۀ بریتانیا گفت که در مورد نقض حقوق بشری مسلمانان اویغور چین نگران است

حکومت بریتانیا در واکنش به قانون جدید امنیتی چین در هانگ کانگ، پیمان استرداد مظنونان را با هانگ کانگ تعلیق کرد.

دامینیک راب، وزیر خارجۀ بریتانیا روز دوشنبه ۲۰ جولای (۳۰ سرطان) در پارلمان بریتانیا گفت که در مورد قوانین جدید سختگیرانۀ امنیتی چین در هانگ کانگ و نیز ادعاهای مبنی بر نقض حقوق بشر در چین به ویژه مسلمانان اویغور نگران است.

آقای راب تصمیم جدید بریتانیا را که بر اساس آن فروش اسلحه از قلمرو بریتانیا به هانگ کانگ نیز منع شده است "منطقی و مناسب" توصیف کرد. او گفت: "ما از علایق حیاتی خود حفاظت خواهیم کرد. ما بر ارزش‌های مان ایستادگی کرده و چین را به پابندی به مکلفیت‌های بین‌المللی‌اش نگه‌خواهیم داشت."

پیش از این ایالات متحده، آسترالیا و کانادا نیز پیمان های استرداد مظنونان و مجرمان را با هانگ کانگ تعلیق کرده بودند.

رویدادها در هانگ کانگ، که زمان طولانی مستعمرۀ بریتانیا بود و در سال ۱۹۹۷ حاکمیت آن به چین برگردانده شد، برای لندن از حساسیت ویژه برخوردار است.

چین به سیاست "یک کشور و دو نظام" در خصوص هانگ کانک توافق کرده است، بر اساس این پالیسی سیستم اقتصادی و سنت‌های اجتماعی هانگ کانگ باید برای ۵۰ سال پس از انتقال حاکمیت این ساحه به چین، حفظ شود.

قانون جدید امنیتی چین در هانگ کانگ، به باور بریتانیا و دیگر کشورهای غربی، در تضاد با توافقات چین است. به باور کشورهای غربی، این قانون آزادی بیان را محدود کرده و استقلالیت عدلی و قضایی هانگ کانگ را می‌فرساید. بر اساس این قانون اشاعه و ترویج جدایی طلبی محکوم به قید عمر بوده و نیز اجازه می‌دهد که برخی قضایا به محاکم قلمرو اصلی چین راجع شود.

آقای راب با اشاره به جزییات این قانون گفت که این بدان معنا است که مظنونانی‌که به هانگ کانگ مسترد می‌شوند، ممکن در محاکم قلمرو اصلی چین محاکمه شوند.

بریتانیا پیش از این حکومت چین را به نقض جدی اعلامیۀ مشترک چین-بریتانیا متهم کرد. بر اساس این اعلامیه هانگ کانگ به چین برگردانده شد.

در اعتراض به این تصمیم بریتانیا، لیو ژیاومینگ، سفیر چین در لندن گفته است که بریتانیا "به ساز ایالات متحده می‌رقصد" و نیز ادعای نقض حقوق بشری مسلمانان اویغور را رد کرد.

آقای ژیاومینگ کشورهای غربی را به "ایجاد فتنه" برای چین متهم کرد و گفت: "مردم می‌گویند که چین بسیار پرخاشگر است. این به کلی غلط است. چین تغییر نکرده است. این کشورهای غربی اند که در راس آن ایالات متحده، به اصطلاح جنگ سرد را علیه چین آغاز کرده اند."

XS
SM
MD
LG