لینک های دسترسی

Breaking News

صدر اعظم بریتانیا: افغانستان را تنها نمی‌گذاریم 


بوریس جانسن، صدر اعظم بریتانیا پس از نشست اضطراری "کبرا" با مقامات بلند‌پایهٔ کابینه‌اش گفت که کشوراش افغانستان را تنها نخواهد گذاشت.

با آنهم او گفت که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد.

آقای جانسن افزود: "آنچه را که قطعاً می‌توانیم انجام دهیم،‌ پشت نگرداندن به افغانستان است. او به نقش کشوراش در افغانستان به ویژه در پیشرفت آموزش دختران ابراز افتخار کرد."

بوریس جانسن اضافه کرد که در همکاری با تمامی شرکای بریتانیا باید با شرکای خویش در منطقه و سراسر جهان که علایق مشترک با این کشور دارند، کار کند تا افغانستان یک بار دیگر به مکان رشد تروریست‌ها مبدل نشود.

در حالیکه گروه طالبان پیشرفت‌های سریعی در افغانستان داشته اند، بریتانیا برای بیرون کشیدن حدود ۳۰۰۰ شهروند خویش، به شمول کارمندان سفارت این کشور از افغانستان، نزدیک به ۶۰۰ نظامی خویش را به این کشور می‌فرستد.

در این حال، بن والیس، وزیر دفاع بریتانیا گفت که تصمیم رییس جمهور امریکا مبنی بر خروج نیروها از افغانستان که متحدین ناتو نیز آنرا دنبال کردند، سبب ایجاد مشکلات بسیار بزرگ در منطقه و پیشرفت گروه طالبان شده است.

او پیشبینی کرده است که القاعده از این فرصت استفاده خواهد کرد؛ گروهی که طالبان به آن پیش از حملات ۱۱ سپتمبر سال ۲۰۰۱ پناهگاه داده بود.

با آنهم، صدر اعظم بریتانیا گفت که غرب در افغانستان منافع استراتیژیک دارد و از حکومت افغانستان پشتیبانی خواهد کرد.

نشست کبرا (COBRA) در بریتانیا برای پاسخ به وضعیت های اضطرار برگزار می‌شود که در آن مقامات ارشد دولتی، وزرا، مقامات استخباراتی، امنیتی و نظامی گرد هم میایند تا در مورد مشکل به میان آمده تصمیم اتخاذ کنند.

XS
SM
MD
LG