لینک های دسترسی

Breaking News

مقامات امریکایی: احتمالاً روسیه در عقب افشای اسناد نظامی ایالات متحده است


مقامات امریکایی روز جمعه هفتم اپریل (۱۸ حمل) گفتند که ممکن روسیه و یا عناصر طرفدار روسیه در عقب افشای اسناد محرم وزارت دفاع ایالات متحده منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی باشند.

مجموعه از اسناد محرم مربوط به وزارت دفاع ایالات متحده که شامل اسرار امنیت ملی ایالات متحده از اوکراین گرفته تا شرق میانه و چین می‌باشند، در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.

یک مقام امریکایی، با توجه به حساسیت موضوع که نخواست نامش در این گزارش ذکر شود، گفت که ظاهرا شخصی از این اسناد عکس گرفته و آن را در شبکه اجتماعی تلگرام که بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر دارد، منتشر کرده و از آنجا در توییتر هم بازنشر شده است.

سبرینا سینگ، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، روز جمعه گفت: "وزارت دفاع فعالانه در حال بررسی این موضوع است و به طور رسمی موضوع را به وزارت عدلیه برای تحقیقات ارجاع کرده است."

وزارت عدلیهٔ ایالات متحده نیز اواخر روز جمعه اعلام کرد که با وزارت دفاع در تماس است و تحقیقات در مورد این افشای اطلاعات را آغاز کرده است. اما از اظهار نظر بیشتر خودداری کرد.

کرملین و سفارت روسیه در واشنگتن بلافاصله به درخواست‌های خبرگزرای رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداده اند.

در حالی که افشای چنین اسناد حساسی بسیار غیرعادی است، مقامات امریکایی به این باور اند که بعضی از این اسناد دست‌کاری شده است.

به طور مثال، مقامات می‌گویند که یکی از اسناد منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که از زمان حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فبروری ۲۰۲۲، حدود ۱۶۰۰۰ تا ۱۷۵۰۰ نیروی روسی در جنگ کشته شده اند، در حالیکه مقامات ایالات متحده به این باور اند که رقم واقعی بسیار بیشتر و حدود ۲۰۰ هزار کشته و زخمی می‌باشد.

یک سخنگوی ادارهٔ استخبارات مرکزی ایالات متحده (CIA) گفت که این اداره از این پست‌ها آگاه بوده و در حال بررسی ادعاها است.

یک مقام ریاست جمهوری اوکراین روز جمعه گفت که این افشاگری حاوی "مقدار بسیار زیادی اطلاعات ساختگی" است و شبیه یک عملیات استخباراتی نادرست روسیه برای ایجاد تردید در مورد برنامه ضد حمله اوکراین است.

میخایلو پودولیک، مشاور رییس جمهور اوکراین، در بیانیه‌ای گفت: "اینها فقط عناصر معیاری بازی‌های عملیاتی توسط استخبارات روسیه استند نه چیزی بیشتر."

XS
SM
MD
LG