لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا و اروپا آماده تنفیذ تحریم ها علیه روسیه است


باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا روز یکشنبه به ولادمیر پوتین، همتای روسی اش گفت که واشنگتن و شرکای اروپایی آن برای تنفیذ تحریم های علاوگی بر مسکو به خاطر حمایت آن کشور از همه پرسی جدایی کریمه از اوکرایین آماده است.

بیانیه قصر سفید، همه پرسی یکشنبه را غیر قانونی خواند و گفته است که این همه پرسی، قانون اساسی اوکرایین را نقض کرده است.

قصر سفید همچنین گفته است که همه پرسی کریمه هیچگاهی توسط ایالات متحده و جامعه بین المللی به رسمیت شناخته نخواهد شد.

مقام های برگزاری همه پرسی کریمه گفته اند که ۹۵ درصد رای دهندگان از جدایی کریمه و پیوستن آن به روسیه حمایت کرده است.

این اطلاعات در نتیجه شمارش نصف اوراق رای دهی تا شام یکشنبه اعلام شد. مشارکت رای دهندگان بین ۷۵ تا ۸۰ درصد بوده است.

سرگئی اکسینوف، رهبر کریمۀ طرفدار مسکو اعلام کرد که حکومتش به طور رسمی روز دوشنبه برای پیوستن به فدراسیون روسیه تقاضا خواهد کرد.

در کیف، آرسنی یاتسینیک، صدراعظم موقت اوکرایین که در جلسه اضطراری کابینه صحبت می کرد گفت رای گیری در کریمه با حمایت مسکو "یک نمایش دیدنی" هدایت شده به زور اسلحه از سوی روسیه بود.

واکنش اوکراینی ها

رای دهندگان دو گزینه داشتند: جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه، و یا باقی ماندن در موقعیت فعلی خود زیر قانون اساسی ۱۹۹۲، که آن هم جای زیادی برای پیوستن کریمه به روسیه در آینده را فراهم می کند.

در جاده های کیف مرکز اوکراین مردم نگران از دست دادن قلمرو جنوبی خود می باشند. تعدادی از افرادی که در میدان استقلال که محل مظاهرات دراز مدت مردم بود وهنوز هم است، نظریات خود را چنین ارائه دادند.

ایرنا، مدیر یک رستوران گفت: "هیچ لازم نیست سوال شود، همه چیز قبلاً در آنجا یعنی روسیه پلان شده است. هیچ یک از این اقدامات درست نیست میشد که به یک شیوه خوب و صادقانه عملی شود و مطابق به قانون باشد و شاید همه با آن موافق می بودند."

آیرنا ورتنسکیا که هنرپیشه سینما میباشد چنین نظر دارد "من آرزو ندارم کریمه جدا شود. امیدوارم همه چیز به مانند سابق باشد و این را به هیچ صورت بخاطر مخالفت با روسیه نمی گویم."

تعدادی هم امیدوار اند که حکومت اوکراین اجازه جدا شدن کریمه را ندهد زیرا آنها به این عقیده اند که نتایج غیر مشروع و غیر قانونی است.

بعضی ها می گویند کسانی که با این نظر پرسی موافقه کنند دیر یا زود پشیمان شده و دوباره به جانب اوکراین بر خواهند گشت، زیرا ۶۰ در صد از نفوس کریمه روس، و ۴۰ دیگر آن اوکراینی و تاتار است.

برگزاری همه پرسی با برنامه های سرگرم کننده و شاد همراه بود. گروه های موسیقی روسی در شهرهای کریمه حاضر شده و روی صحنه مردم را به رای دادن دعوت می کردند.
رقصندگان تاتارستان روسیه نیز در این میان دیده می شدند.

هدف آنان دعوت از جامعه تاتار کریمه به رای دادن بود. رهبران تاتار گفته اند همه پرسی پیوستن کریمه به روسیه غیرقانونی است و آن را تحریم کردند.

بسیاری از ساکنین کریمه به سرنوشت این شبه جزیره اهمیت می دهند. اما به نظر می رسد کسانی که می خواهند کریمه بخشی از اوکراین بماند در اقلیت هستند.

گزارش: صدای امریکا و خبرگزاری اسوشتدپرس
ترجمه: ژیلا سمیعی
XS
SM
MD
LG