لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن در مجمع عمومی ملل متحد به تقویت حمایت بین المللی از اوکراین تلاش خواهد کرد


در حالی که بسیاری از کشورهای نيم كره جنوبی جهان درمجمع عمومی سازمان ملل متحد به دنبال جلب توجه به توسعه، آزمون‌ها و سایر بحران‌های بین المللی خواهند بود، جو بايدن، رییس جمهور ایالات متحده امریکا تلاش خواهد کرد حمایت بین المللی از اوکراین را تقویت کند.
بایدن پس از سفر تاریخی خود به ویتنام و اجلاس سران گروه ۲۰ در هند، این بار دوباره با رهبران جهان گفتگو خواهد کرد.
در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که قرار است از تاریخ ۱۹ تا ۲۳ سپتمبر در نيويارک برگزار شود، انتظار می رود که او مانند سال گذشته تمركزش را بر جلب حمایت از اوکراین معطوف كند.

رییس جمهور ايالات متحده امریکا گفت "این جنگ به گونهٔ آشکار و ساده در مورد از بین بردن حق موجودیت اوکراین به عنوان یک دولت، و درمورد حق اوکراین برای موجودیت به حیث یک ملت است."

ولادیمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، قصد دارد شخصاً برای حمایت از کشورش در این نشست سالانه ملل متحد شرکت کند. او روز پنجشنبه این هفته در قصر سفید با بایدن دیدار خواهد کرد.

بایدن بايد ضمن تمرکز بر اوکراین، به نگرانی های كشورهاى نيم كره جنوبى جهان از جمله بحران اقليم و فقر و وضعیت اسفبار پناهندگان، تورم و کاهش قرضه نیز رسیدگی کند.

جک سولیوان، مشاور امنیت ملى قصر سفید، گفت "این مسایل به هم مرتبط استند. زیرا این جنگ یعنی تهاجم وحشیانه روسیه به اوکراین، اثراتی ایجاد کرده است که بر مصونيت غذایی، امنیت انرژی و سایر اشکال آسیب به کشورهای سراسر جهان تأثیر می گذارد. و بنابراین، پایان دادن به این جنگ با شرایط عادلانه، بر اساس اصول حاکمیت و تمامیت ارضی، نه تنها به نفع مردم اوکراین، بلکه به نفع مردم در همه جا خواهد بود."

بایدن قرار است با سران قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان نیز دیدار کند.

بایدن در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیدارهای دوجانبه‌ای با لولا داسیلوا رییس جمهور برازیل و رییس بعدی گروه ۲۰ و بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسراییل خواهد داشت.

ایالات متحده با سیاست‌های تندروانه دولت نتانیاهو، از جمله طرح بازنگری قضایی آن که به گفته منتقدان خطری برای دموکراسی اسراییل است، مخالفت کرده است.

گروه

XS
SM
MD
LG