لینک های دسترسی

Breaking News

قوای اوکراین از شهر استراتیژیک لیسیچانسک عقب نشینی کرد


مخروبهٔ یک هوتل واقع در شهر لیسیچانسک که در اثر حملهٔ راکتی روسیه ویران شده است

مقامات اوکراین روز یکشنبه سوم جولای (۱۲ سرطان)‌ گفتند که نیروهای آن کشور از شهر استراتیژیک لیسیچانسک عقب نشینی کرده اند.

پیش از این، وزارت دفاع روسیه گفته بود که نیروهای روسی منطقهٔ لوهانسک واقع در شرق اوکراین را به گونۀ کامل به کنترول خود آوردند.

عقب نشینی نیروهای اوکراینی از این منطقهٔ استراتیژیک پس از چندین هفته درگیری‌های شدید صورت گرفته است.

لوهانسک، آخرین شهرعمدهٔ اوکراین در منطقهٔ دونباس بود که تا روز یکشنبه در تصرف قوای اوکراین قرار داشت. با عقب نشینی قوای اوکراین از این منطقه، حال شرایط برای نیروهای روسی مساعد شده است تا در مناطق کراماتورسک و اسلوویانسک در دونتسک نیز پیشروی کنند.

روسیه اوایل روز یکشنبه ادعا کرد که قوای آن کشور شهر صنعتی لیسیچانسک را از کنترول نیروهای اوکراینی خارج کرد.

وزارت دفاع روسیه در یک تلگرام گفت که سرگی شایگو، وزیر دفاع روسیه، به ولادیمیر پوتین، رییس جمهور آن کشور، اطلاع داد ه است که "جمهوری مردم لوهانسک" جدایی طلبانی که روسیه استقلال آنان را به رسمیت شناخته است، منطقهٔ لوهانسک را "آزاد" کرده اند.

پیش از این، ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، ادعای روسیه مبنی بر تصرف منطقهٔ لوهانسک را رد کرده بود. اما اردوی اوکراین شام یکشنبه به وقت محل، عقب نشینی قوای خود از این شهر را تایید کرد.

اردوی اوکراین با نشر اعلامیه‌ای گفته است که با در نظر داشت برتری نظامی روسیه در منطقه، ادامهٔ دفاع از شهر لیسیچانسک منتج به نتایج مرگبار برای نیروهای اوکراین می‌شد.

تعهد کمک نظامی آسترالیا برای اوکراین

انتونی البانیز، صدراعظم آسترالیا، که به کیف، پایتخت اوکراین، سفر کرده است، پس از ملاقات با رییس جمهور زیلینسکی تعهد کرد که کشورش حمایت نظامی بیشتر، به شمول وسایط زرهی و طیاره های بدون سرنشین به اوکراین فراهم خواهد کرد.

صدراعظم آسترالیا در یک کنفرانس خبری مشترک با رییس جمهور اوکراین در کیف گفت که کشورش برای اوکراین به ارزش "صد میلیون دالر کمک نظامی" فراهم می کند، اما مشخص نکرد که ۱۰۰ میلیون دالر آسترالیایی یا دالر امریکایی. صد میلیون دالر آسترالیایی معادل ۶۸ میلیون دالر امریکایی می شود.

صدراعظم آسترالیا همچنین گفت که کمک‌های نظامی بیشتر کشورش در برگیرندهٔ تجهیزاتی نظامی می شود که اوکراین آنرا مطالبه کرده است، به شمول وسایط زرهی و طیاره‌های بدون سرنشین.

صدراعظم آسترالیا و رییس جمهور اوکراین هنگام کنفرانس خبری مشترک در کیف، پایتخت اوکراین
صدراعظم آسترالیا و رییس جمهور اوکراین هنگام کنفرانس خبری مشترک در کیف، پایتخت اوکراین

پس از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین که به تاریخ ۲۴ فبروری سال روان میلادی آغاز شد، کشور‌های غربی، به ویژه ایالات متحده نه تنها تعزیرات شدید اقتصادی و مالی را بر مسکو وضع کردند، بلکه برای مبارزه با روسیه به اوکراین حمایت مالی و تسلیحاتی فراهم کرده اند.

با آنهم ولادیمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، همواره از متحدین غربی‌اش خواسته است تا تعزیرات شدیدتری را بر روسیه وضع کنند، به شمول وضع تعزیرات بر منابع انرژی آن کشور؛ منابعی که به گفته مقام‌های اوکراینی، تهاجم نظامی روسیه در آن کشور را تمویل می‌کند.

XS
SM
MD
LG