لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد به ایران: موضوع اعتصاب غذایی زندانیان را حل کنید


ملل متحد از ایران خواستار حل موضوع اعتصاب غذایی طولانی زندانیان در آن کشور شد.

عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه ملل متحد در امور حقوق بشر ایران روز پنجشنبه گفت: "در مورد گزارش ها مبنی بر بدتر وضعیت صحی زندانیان در حال اعتصاب غذایی عمیقاً نگران می باشم. شکنجه و سؤ رفتار پس از انتقال آنان (به زندان جدید) ادامه دارد."

حدود ۵۳ زندانی به شمول ۱۵ پیرو آیین بهایی در اعتراض به شرایط حبس و انتقال شان به یک زندان دارای تدابیر شدید امنیتی اعتصاب غذایی کرده اند.

خانم جهانگیر افزود که این زندانیان هنگام انتقال شان به زندان رجایی شهر در غرب تهران، اجازه نیافتند تا لوازم شخصی و ادویه خود را با خود بگیرند.

گزارش های وجود دارد که مامورین امنیتی ایران به این زندانیان لباس مناسب، غذایی کافی و مراقبت های صحی را نیز فراهم نکرده اند.

گزارشگر ویژه ملل متحد در امور حقوق بشر ایران گفت که محروم کردن زندانیان از تماس شان با اعضای خانواده، وکیل و مراقبت های صحی "مغایر قوانین بین المللی" است.

آیین بهایی در قرن نوزدهم میلادی در ایران ایجاد شد و فعالین می گویند که بیش از ۳۰۰ هزار پیرو این آیین در ایران زندگی می کند.

حکومت شیعه ایران، بهاییان را مرتد و برگشته از دین اسلام می داند.

رهبران بهاییان ایران که در بیرون از آن کشور بسر می برند، گفته اند که پس از انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ در ایران صد ها پیرو آیین بهایی در آن کشور زندانی و اعدام شده است.

اما حکومت ایران زندانی ساختن و یا اعدام افراد را به خاطر عقاید دینی شان تکذیب کرده است.

XS
SM
MD
LG