لینک های دسترسی

Breaking News

گوتیرش به جامعۀ جهانی: پیش از آنکه بسیار دیر شود به مردم افغانستان کمک کنید


انتونیو گوتیرش، منشی عمومی ملل متحد گفته است که این سازمان از پولی که برای امدادرسانی به مردم نیازمند در افغانستان در نظر گرفته است، فقط نه درصد آن را دریافت کرده است.

آقای گوتیرش روز پنجشنبه دهم فبروری (۲۱ دلو) در یک پیام تویتر جامعۀ جهانی را ترغیب کرده است که پیش از آنکه بسیار دیر شود، از تلاش‌های این سازمان برای مردم افغانستان حمایت کند.

آقای گوتیرش نگاشته است: "مردم در افغانستان با یکی از بحران‌های بشری که سریعاً در حال رشد است، روبرو اند. ما در نظر داریم که به بیش از ۲۲ میلیون نفر نیازمند [در افغانستان] رسیدگی کنیم، اما تنها نه درصد وجوه لازمی را دریافت کرده ایم."

چند روز پیش، آقای گوتیرش با اشاره به گستردگی بحران بشری در افغانستان هشدار داد که آن کشور "در یک نخ آویزان" است و به گفتۀ وی ملل متحد برای رسیدگی به مردم افغانستان در سال ۲۰۲۲ میلادی به هشت میلیارد دالر نیاز دارد.

یک روز پیش، صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای اطفال (یونیسف) بار دیگر از افزایش موارد سوتغذیه در افغانستان هشدار داده و گفت که اگر اقدامات فوری در این مورد اتخاذ نشود، ممکن این بیماری جان یک میلیون کودک افغان را بگیرد.

پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان، مردم این کشور با بحران شدید اقتصادی و بشری روبرو شده اند که دلیل عمدۀ آن قطع کمک‌هایی است که جامعۀ جهانی به حکومت پیشین افغانستان فراهم می‌کرد.

از سوی دیگر، با مسلط شدن طالبان، کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده حدود ده میلیارد دالر دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را که قسمت زیاد آن در بانک ذخایر فدرال ایالت نیویارک ایالات متحده بود، منجمد کرده و دور از دسترس طالبان قرار داده است.

مقام‌های طالبان همواره خواستار رهایی دارایی‌های افغانستان شده تا به گفتۀ آنان به بحران موجود در آن کشور رسیدگی شود، اما تا کنون هیچ کشوری به این خواست طالبان لبیک نگفته است.

XS
SM
MD
LG