لینک های دسترسی

Breaking News

مجمع عمومی ملل متحد به قطعنامه عضویت کامل فلسطین در این نهاد رای مثبت داد


مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جمعه ۱۰ می (۲۱ ثور) با اکثریت قاطع از درخواست فلسطینی‌ها برای عضویت کامل در سازمان ملل حمایت کرد و از شورای امنیت خواست تا با نظر مثبت درخواست تشکیل کشور مستقل فلسطینی را بازنگری کند.

پیش از این ایالات متحده به تاریخ سوم اپریل (۱۵ حمل) در ملل متحد با پیشنهاد عضویت کامل به فلسطین مخالفت کرد، اما گفت که واشنگتن از ایجاد دولت فلسطینی از طریق مذاکرات با اسراییل حمایت می‌کند.

مجمع عمومی ملل متحد، با ۱۴۳ رای موافق و نه رای مخالف از جمله امریکا و اسراییل و ۲۵ رای ممتنع از جمله از سوی بریتانیا و آلمان این قطعنامه‌ را تصویب کرد. فرانسه، بلژیک و اسپانیا از جمله کشورهای موافق بودند.

رابرت وود، عضو هیات نمایندگی امریکا در سازمان ملل متحد ضمن تأکید بر این موضوع که جو بایدن، رییس جمهور ایالات گفته است که صلح پایدار در منطقه تنها با راه حل دوکشوری قابل دستیابی است که در آن امنیت اسراییل نیز تضمین شود، تأکید کرد که‌ رأی منفی امریکا به این معنی نیست که مخالف تشکیل کشور فلسطینی هستند.

وود افزود: "تشکیل کشور فلسطینی تنها از طریق فرآیند مذاکرات مستقیم میان طرفین امکانپذیر است. هیچ مسیر دیگری نیست که امنیت اسراییل را به عنوان کشوری دموکراتیک و یهودی در آینده تضمین کند. هیچ مسیر دیگری نیست که تضمین کند فلسطینی‌ها بتوانند در کشوری متعلق به خودشان با صلح و کرامت زندگی کنند. و هیچ راه دیگری نیست که به همگرایی منطقه‌‌ای میان اسراییل و همه همسایگان عربش از جمله عربستان سعودی منتهی شود."

قطعنامه جدید به معنای عضویت کامل در سازمان ملل نیست بلکه فلسطینی‌ها را "واجد شرایط" پیوستن می‌کند.

تلاش فلسطینی‌ها برای عضویت کامل در سازمان ملل متحد پس از گذشت هفت ماه از جنگ میان اسراییل و حماس در نوار غزه و در حالی جریان دارد که اسراییل در حال توسعه شهرک‌ سازی در کرانه غربی است که سازمان ملل متحد آن را غیرقانونی می‌داند.

تقاضا برای به دست آوردن عضویت ملل متحد، باید نخست توسط شورای امنیت پیشنهاد شود و سپس، دو سوم اکثریت مجمع عمومی از آن حمایت کند.

فلسطینی‌ها که از سال ۲۰۱۲ به اینسو در شورای امنیت عضویت ناظر دارند، از سال‌ها به اینسو تلاش کرده اند عضویت کامل این شورا را کسب کنند، موقفی که می‌تواند در کسب رسمیت برای یک کشور مستقل فلسطینی کمک کند.

قطعنامه جدید مجمع عمومی سازمان ملل، حقوق و امتیازات بیشتری را به فلسطینی‌ها می‌دهد از جمله یک کرسی در میان اعضای سازمان ملل در مجمع ولی به آنها حق رأی در این نهاد داده نمی‌شود.

فلسطینی‌ها در سازمان ملل توسط تشکیلات خودگردان فلسطینی نمایندگی می‌شوند.

بر اساس منشور سازمان ملل متحد، اعضای آینده سازمان ملل باید "صلح دوست" باشند و شورای امنیت باید پذیرش آنها را برای تصویب نهایی به مجمع عمومی توصیه کند.

تشکیلات خودگردان فلسطین درخواست تشکیل کشور مستقل فلسطینی‌ها را در سال ۲۰۱۱ میلادی نیز ارایه کرد، اما در شورای امنیت مورد بررسی قرار نگرفت. با این حال، مجمع عمومی سال بعد به فلسطینی‌ها جایگاه ناظر را اعطا کرد.

گروه حماس به تاریخ هفتم اکتوبر سال گذشته بر جنوب اسراییل حمله کرد. به گفته اسراییل، تندروان حماس در آن حمله دست‌کم ۱۱۷۰ نفر را کشتند و نزدیک به ۲۵۰ نفر را گروگان گرفتند.

اسراییل نیز در واکنش به این حمله، حملات انتقام جویانه خود را بر غزه آغاز کرد که به گفتهٔ وزارت صحت غزه که تحت کنترول گروه حماس است، باعث کشته شدن نزدیک به ۳۵ هزار فلسطینی، عمدتاً زنان و کودکان، شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG