لینک های دسترسی

Breaking News

مشکلات امنیتی در برابر کارمندان امداد رسانی در افغانستان ادامه دارد


اداره هماهنگی کمک های بشردوستانه ملل متحد میگوید ناامنی سبب محدود شدن فعالیت های امداد رسانی شده است.

اداره هماهنگی کمک‌های بشر دوستانۀ ملل متحد برای افغانستان "اوچا" در گزارش هفته وار خویش، میگوید در نه ماه نخست سال روان میلادی ۲۵۸ رویداد را علیه کارمندان، دفاتر و فعالیت‌های ادارات امدادرسان در افغانستان ثبت کرده است.

بربنیاد گزارش "اوچا" از این میان ۳۲ رویداد در ماه سپتامبر سال روان ثبت شده است.

بربنیاد گزارش اداره هماهنگی کمک‌های بشردوستانۀ ملل متحد برای افغانستان "اوچا"، دو امدادرسان در دو ریداد جداگانه در ماه گذشته در افغانستان کشته شدند.

اوچا میگوید، یک کارمند افغان در مؤسسه ماین پاکی، در نهم سپاتمبر در ولسوالی چپرهار ولایت ننگرهار کشته شد و دو روز بعد از این رویداد، یک زن خارجی فیزیوتراپیست کارمند مرکز ارتوپیدی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ کشته شد.

در این گزارش آمده است که "مجموعاً در سال روان ۱۵ کارمند امداد رسانی در جریان وظیفه کشته شدند؛ ۱۳ تن زخمی شدند و ۴۵ تن دیگر ربوده شدند."

بربنیاد گزارش "اوچا" در ماه آگست، ۱۶ رویداد امنیتی علیه امدادرسانان رخ داده است.

در این گزارش، بیشترین رویدادها علیه فعالیت‌های امدادرسانی، در ولایات بادغیس و ننگرهار ثبت شده است.

بربنیاد این گزارش ۱۶ رویداد در بادغیس، ۱۶ رویداد در ننگرهار، ۱۰ رویداد در فراه و هشت رویداد در ارزگان ثبت شده است.

همچنان در ولایات بلخ، جوزجان، بغلان، پنجشیر، کاپیسا، نورستان، لوگر، خوست، پکتیکا، زابل، غزنی، دایکندی، کندهار، نمیروز و غور نیز این گونه رویدادها ثبت شده است.

اداره "اوچا" میگوید، بدتر شدن وضعیت امنیتی برای امدادرسانی، سبب بدتر شدن وضعیت مردم نیازمند به کمک، در مناطق جنوبی ولایت ننگرهار شده است.

اداره هماهنگی کمک‌های بشردوستانۀ ملل متحد برای افغانستان، در حالی از ادامه چالش‌ها در برابر فعالیت‌های ادارات امدادرسان در افغانستان خبر می‌دهد که هفتۀ گذشته کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به دلیل تهدیدات امنیتی فعالیت‌های خویش را در افغانستان محدود کرد.

XS
SM
MD
LG