لینک های دسترسی

Breaking News

یان کوبیش: فساد اداری افغانستان را ویران می کند


نماینده ویژه منشی عمومی ملل متحد در افغانستان می گوید دولت افغانستان طبق تعهدادش به جامعه جهانی باید با فساد اداری مبارزه کند .

در این حال حکومت افغانستان از سامان ملل میخواهد که شیوه ماموریت این آن در افغانستان را تغییر یابد.

فساد تهدید به نهاد های دولتی

یان کوبیش، نماینده ویژه منشی عمومی سازمان ملل در افغانستان می گوید که فساد اداری نهاد های دولتی در افغانستان را تهدید میکند و نیاز است که دولت افغانستان طبق تعهداتش به جامعه جهانی برای از بین آن گام های مؤثرتری بردارد.

نماینده ویژه منشی عمومی سازمان ملل در افغانستان با اشاره به گزارش اخیر اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل در مورد فساد اداری در افغانستان گفت "مردم افغانستان در سال گذشته ۳.۹ ملیارد دالر رشوه پرداخته اند، چنین فساد اساس دولت و اقتصاد افغانستان را تهدید می کند."

مسئول یوناما همچنان گفت که به منظور حمایت بهتر از روند سیاسی افغانستان به رهبری دولت این کشور و تمویل پروسه انکشافی این کشور در حال حاضر بحث ها در سازمان ملل ادامه دارد.

تغییر در چگونگی مأموریت یوناما

در این حال داکتر زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان در این نشست از سامان ملل خواست تا تغییراتی را در شیوه ماموریت اش در افغانستان وارد کند.

زلمی رسول میگوید با عملی شدن روند انتقال و واگذاری مسئولیت ها به جانب افغانستان نیاز است که سامان ملل تغییراتی را در شیوه ماموریت سنتی اش در افغانستان وارد کند. او افزود "افغانستان از حمایت سازمان ملل متحد پیوسته برخوردار خواهد بود، به ویژه تلاش های سازمان ملل متحد برای رفتن از نقش سنتی اش به یک نقش حمایوی، یعنی حمایت از پروسه های سیاسی و ارتقای ظرفیت نهاد های افغانستان به رهبری افغان ها بسیار حیاتی است."

پالیسی 'گُنگ' حکومت افغانستان

در این حال کارشناسان افغان می گویند زمانی که حکومت خواهان تغییر شیوه ماموریت یوناما در افغانستان است باید در این مورد توضیحات بیشتری نیز ارایه کند.

ودیر صافی، استاد پوهنتون کابل در این مورد می گوید که حکومت افغانستان باید پالیسی خود را در قبال مأموریت ملل متحد و تقاضای های اش مشخص بسازدو او افزود "این که سیاست افغانستان چه است این را باید واضح بسازند که اگر سنتی باشد و یا نباشد به نفع این بخش ما نیست، ما راضی نیستیم ، شما این بخش فعالیت ها را میتوانید پیش ببرید اما بالاتر از این نی، اما این گپ واضیح نیست، گنگ است."

این بحث ها ادامه گفتگو های است که قبلا بین یوناما و حکومت افغانستان برای انسجام امور ملل متحد در افغانستان در ماه می سال ۲۰۱۲ میلادی دایر شد.
XS
SM
MD
LG