لینک های دسترسی

Breaking News

سازمان ملل از ادامۀ نسل کشی ایزدیان هشدار داد


هزاران خانوادۀ ایزدی از ترس داعش به ترکیه فرار کرده اند

گروه دولت اسلامی یا داعش هنوز هم به نسل کشی ایزدیان و ارتکاب دیگر جنایت‌ها بر ضد اقلیت ایزدی عراق ادامه می‌دهد.

کمیتۀ موظف ملل متحد که در مورد سوء استفاده‌های حقوق بشری در سوریه تحقیق می‌کند، روز چهار شنبه با نشر بیانیه‌ای خواستار جلوگیری از مشقت و کشتار بیشتر ایزدیان شد.

گزارش سازمان ملل متحد در دومین سالروز تصرف سنجار توسط تندروان گروه دولت اسلامی یا داعش نشر می شود.

در گزارش آمده است که در هنگام تسلط داعش بر سنجار، حدود پنجهزار مرد ایزدی توسط تندروان آن گروه کشته و حدود ۳۲۰۰ زن و کودک ایزدی اسیر گرفته شدند.

اکثر این زنان و کودکان بر اساس گزارش ملل متحد، هنوز هم در اسارت داعش بوده و با "خشونت دور از تصور به شمول برده‌گی جنسی" معروض اند. گزارش حاکی است که شماری از پسران جوان ایزدی مجبور ساخته شده اند که به دفاع از قلمرو زیر سیطرۀ داعش، در کنار جنگجویان آن گروه برزمند.

کمیسیون حقیقت‌یاب ملل متحد گفته است که جرایم داعش بر ضد ایزدیان به شمول نسل کشی آنان هنوز هم ادامه دارد و این امر مستلزم "نجات، محافظت و مراقبت از اجتماع ایزدیان" می‌باشد.

ایزدیان عراق – یک اقلیت کوچک و در حاشیه رانده شده که مرکب از مسلمانان، زردشتیان و مسیحیان – همواره از سوی حکومت‌ها و نیروهای اشغالگر آزار و اذیت شده اند.

میرزا دانایی، بنیانگذار یک سازمان امداد رسان برای ایزدیان عراق گفت "با گذشت دو سال، اجتماع ما هنوز هم در مشقت به سر می‌برد. همه قدرت‌های منطقه ما را از نظر انداخته و نادیده گرفته اند."

گروه دولت اسلامی در ماه اگست ۲۰۱۴ بر سنجار یورش برد و قساوت آن گروه منجر به تشکیل ائتلاف به رهبری ایالات متحده بر ضد داعش و آغاز حملات هوایی ائتلاف یاد شده بر مواضع این گروه تندرو در عراق و سوریه شد.

بر اساس گزارشی که ائتلاف جهانی مبارزه بر ضد گروه دولت اسلامی ارایه می‌کند، داعش تا کنون یک سوم قلمرو زیر تسلط خود را از دست داده است.

ایالات متحدۀ امریکا نیز رسماً تایید کرده است که داعش مرتکب نسل شکی ایزدیان و دیگر اقلیت‌ها به شمول مسیحیان و مسلمانان شیعه شده است.

XS
SM
MD
LG