لینک های دسترسی

Breaking News

گوتیرش: از ناپدید شدن زنان فعال در افغانستان عمیقاً نگرانم


انتونیو گوتیرش، سر منشی ملل متحد

انتونیو گوتیرش، سر منشی ملل متحد، چهارشنبه شب نهم فبروری (۲۰ دلو) با ابراز نگرانی از طالبان خواست تا مصوونیت فعالان زن ناپدید شده را تضمین کنند.

آقای گوتیرش در یک پیام تویت خود نوشته است که "من به طور فزاینده‌ای در مورد رفاه زنان فعال ناپدید شده در افغانستان نگران استم."

این مقام ارشد سازمان ملل متحد گفته است که چندین فعال زن در افغانستان "ناپدید" و از شماری از آنان از چندین هفته به این طرف چیزی شنیده نشده است.

در بخشی از این تویت‌ آقای گوتیرش گفته است که "من با جدیت از طالبان می‌خواهم که امنیت آنها را تضمین کنند تا بتوانند به خانه‌های خود برگردند."

قبل از این، شماری از سازمان‌های بین المللی از جمله یوناما و شماری از کشور‌های غربی از جمله ایالات متحده، آلمان و هالند خواهان رهایی فعالان توقیف شدهٔ زن در افغانستان شده بودند.

شماری از فعالان و کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان اخیراً گفته اند که مرسل‌ عیار و زهرا محمدی، دو زنی که در اعتراضات اخیر علیه طالبان شرکت داشتند، از خانه‌های‌شان در کابل بازداشت شده اند.

پیش از این، تمنا زریاب پریانی و پروانه ابراهیم خیل، دو تن از فعالان زن که بر ضد عملکردهای طالبان در اعتراضات شرکت داشتند، بازداشت و ناپدید شدند و تا کنون هیچ نشانه‌ای از محل بازداشت آنان در دست نیست.

طالبان دست داشتن در بازداشت و ناپدید شدن پریانی و ابراهیم‌خیل را رد کرده و گفته اند که تحقیقات در این مورد جریان دارد.

به تازگی نمایندهٔ‌ ویژهٔ امریکا در امور زنان و دختران افغان و حقوق بشر افغانستان، در واکنش به ادامۀ بازداشت زنان معترض توسط طالبان گفت که اگر این گروه خواهان کسب مشروعیت جهانی است، باید به حقوق مردم احترام بگذارد.

رینا امیری بازداشت زنان معترض از سوی این گروه را "ناعادلانه" خوانده و خواستار توقف آن شده است.

XS
SM
MD
LG