لینک های دسترسی

Breaking News

گوتریش: مبارزه با دهشت افگنی تنها مسوولیت افغانستان نیست


منشی عمومی ملل متحد می گوید که حکومت افغانستان نقش قابل ملاحظۀ در مبارزه با گروه های تندرو و دهشت افگن داشته است، اما تاکید کرد که مبارزه در برابر آن گروه ها تنها مسوولیت حکومت افغانستان نیست.

انتونیو گوتریش در جریان سخنرانی اش در نشست ویژۀ شورای امنیت ملل متحد که تحت عنوان " ایجاد مشارکت منطقوی در افغانستان و آسیای مرکزی به عنوان یک الگوی تامین امنیت و توسعه" برگزار شد،همچنین تاکید کرد که فعالیت گروه های دهشت افگن و تندرو حتی در شمال افغانستان به چشم می خورد و چنین وضعیت تهدید های را متوجه کشور های آسیای مرکزی کرده است.

آقای گوتریش افزود"حکومت افغانستان در برابر خشونت تندروان، دهشت افگنان و جرایم سازمان یافتۀ بین المللی مبارزه می کند و {چنین مبارزه} به تمام منطقه و جهان تاثیرگذار بوده است. اما پاسخ به این تهدیدها تنها مسوولیت حکومت افغانستان نیست؛ مبارزه موثر در برابر دهشت افگنی مستلزم همکاری های چندین جانبۀ منطقه می باشد."

منشی عمومی ملل متحد ضمن "شکنند" خواندن اوضاع امنیتی افغانستان، گفت که افزایش نا امنی در آن کشور موجب شده تا فعالیت گروه های تندرو و دهشت افگن در افغانستان افزایش یابد.

آقای گوتریش همچنین تاکید کرد که مشکلات در افغانستان و منطقه زمانی حل خواهد شد که عوامل مشکل زا از بین برود.

انتونیو گوتریش افزود "فقط از طریق رسیدگی به ریشه های که سبب بحران شده است به شمول رسیدگی به نابرابری ها، منزوی ساختن {دیگران} و تبعیض، قادر خواهیم بود جوامع صلح آمیزی را به وجود بیاوریم که در برابر دهشت افگنی و افراطگرایی توام با خشونت، مقاومت کند."

سرمنشی ملل متحد در این نشست همچنین تاکید کرد که همکاری منطقوی میان افغانستان و کشور های آسیای مرکزی فرصت های را به وجود خواهد آورد تا به نگرانی های مشترک به شمول تمویل مالی گروه های دهشت افگنی، بهبود امنیت سرحدات، مبارزه بر ضد قاچاق انسان و مواد مخدر، رسیدگی شود.

در همین حال، کیرات عمروف، رئیس دوره ای شورای امنیت ملل متحد، نیز در نشست روز جمعه شورای امنیت تایید کرد که فعالیت گروه های دهشت افگن به خصوص گروه دولت اسلامی یا داعش در شمال افغانستان افزایش یافته، اما تاکید کرد "اشتباه" خواهد بود که افغانستان را فقط به مثابۀ منبع بی ثباتی تلقی کرد.

آقای عمروف گفت "اشتباه خواهد بود که افغانستان را تنها به مثابۀ منبع ناامنی و بی ثباتی تلقی کرد. افغانستان از لحاظ جفرافیایی در موقیعت مطلوب قرار دارد و نیروی بشری قابل ملاحظۀ نیز در اختیار دارد. بنا براین، افغانستان باید به مثابۀ یک شریک قدرتمند در راستای پروژه های مشترک اقتصادی تلقی شود."

آقای عمروف تاکید کرد که رشد اقتصادی، همکاری های منطقوی و همآهنگی بین المللی سه عنصر عمده است که می تواند یک مدل خوب برای صلح در منطقه شود.

  • 16x9 Image

    خالد مفتون - واشنگتن

    خالد مفتون، به عنوان تهیه کننده گزارش های تحلیلی و گوینده خبر، کارش را از ابتدای سال ۲۰۱۴ در رادیو صدای امریکا در واشنگتن آغاز کرد. خالد پیشتر از این، حدود ۱۰ سال در رسانه های بین المللی مختلف به شمول خبرگزاری آلمان درکابل و رادیو آزادی در پراگ کار کرده بود. خالد مفتون سند لیسانس حقوق و علوم سیاسی را از دانشگاه کابل دریافت کرده و سند ماستری را در رشته مدیریت عامه از انستیتوت مطالعات بین المللی مونتری کالیفرینای امریکا کسب کرده است.

XS
SM
MD
LG