لینک های دسترسی

Breaking News

شورای امنیت: تروریزم جدی‌ترین تهدید برای افغانستان و جهان است


شورای امنیت ملل متحد ضمن محکوم‌کردن حمله انتحاری داعش در ناحیه اول شهر قندهار، تروریزم را "جدی‌ترین تهدیدها برای صلح و امنیت در افغانستان و جهان" خوانده است.

اعضای شورای امنیت ناوقت جمعه ۲۲ مارچ (سوم حمل)‌ با نشر اعلامیه‌ای بر ضرورت پاسخگو قرار دادن عاملان، سازمان‌دهندگان، تامین‌کنندگان مالی و حامیان این چنین حملات هراس‌افگنانه و محاکمه آنها تاکید کردند.

یک مهاجم انتحاری حوالی ساعت ۸:۳۰ صبح پنجشنبه ۲۱ مارچ (دوم حمل)‌ مواد همراهش را در صف کسانی که برای اخذ معاش شان در مقابل کابل بانک در شهر قندهار منتظر بودند، منفجر کرد.

مقامات محلی طالبان گفته اند که در نتیجه این حمله سه غیرنظامی جان باختند و ۱۲ تن دیگر زخمی شدند، اما برخی رسانه‌های محلی به نقل از داکتران شفاخانه میرویس گزارش ارقام تلفات را بیشتر گزارش داده اند.

در اعلامیه شورای امنیت ملل متحد از همۀ کشورها خواسته شده است که بر اساس تعهدات شان "تحت قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت" به طور فعال با همه مقامات مربوطه در این زمینه همکاری کنند.

اعضای شورای امنیت گفته اند: "هرگونه اقدام تروریستی صرف نظر از انگیزه آنها در هر کجا، هر زمان و توسط هر کسی که مرتکب شده باشد، مجرمانه و غیرقابل توجیه است".

شورای امنیت بار دیگر بر لزوم مبارزه همه کشورها با تمام ابزارها، مطابق با منشور سازمان ملل متحد و سایر تعهدات تحت قوانین بین‌المللی، با تهدیدات علیه صلح و امنیت بین‌المللی و اقدامات تروریستی تاکید کرده است.

اتحادیه اروپا نیز با نشر اعلامیه‌ای در ایکس حملۀ انتحاری اخیر در قندهار را محکوم و با خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی کرده است.

این اتحادیه گفته است: "در ماه مبارک رمضان، ماه صلح و تامل، باید متحدانه در ترویج صلح، بردباری و همبستگی داشته باشیم."

رینا امیری، نماینده وزارت امور خارجه ایالات متحده در امور حقوق زنان و دختران افغانستان، با نشر پیامی در رسانه اجتماعی ایکس، نگاشته است که افغان‌ها به اندازۀ کافی زجر کشیده اند و عاملان حملات باید پاسخگو باشند.

او گفته است: "ما حمله تروریستی شنیع در قندهار را که منجر به تلفات غم‌انگیز و زخمی شدن بسیاری شد، محکوم می‌کنیم. صمیمانه‌ترین تسلیت را به کسانی که در ماه مبارک رمضان متحمل ضایعه غیرقابل تصور شده اند. ابراز می‌کنم".

سفارت جاپان در کابل نیز با محکومیت این حمله و همدردی با قربانیان گفته است: " این نوع حملات تروریستی باید فوراً متوقف شود."

گروه داعش مسوولیت حمله انتحاری در قندهار، مرکز اصلی قدرت طالبان، را بر عهده گرفت. رسانه‌های نزدیک به طالبان، پاکستان را به طرح‌ریزی این حمله متهم کرده است.

پس از مسلط شدن مجدد طالبان در اگست ۲۰۲۱، مقام‌های حکومت این گروه همواره از تامین امنیت سراسری در افغانستان، سخن گفته اند. اما طی بیش از دو سال و نیم گذشته، شهرهای عمدهٔ افغانستان به خصوص کابل، قندز، قندهار و بلخ شاهد مرگبارترین حملات انتحاری بوده است.

شاخۀ خراسان داعش مسوولیت این حملات را در کابل و سایر ولایات افغانستان پذیرفته است.

گروه

XS
SM
MD
LG