لینک های دسترسی

Breaking News

شورای امنیت ملل متحد پرتاب میزایل بین قاره‌ای کوریای شمالی را به بحث می‌گیرد


بریتانیا که ریاست نوبتی شورای امنیت ملل متحد را بر عهده دارد، روز چهار شنبه ۱۲ جولای (۲۱ سرطان) گفت که این شورا روز پنجشنبه پرتاب میزایل بالستیک بین‌قاره‌ای کوریای شمالی را به گونهٔ علنی به بحث خواهد گرفت.

ایالات متحده، البانیا، فرانسه، جاپان، مالتا و بریتانیا برگزاری این نشست را تقاضا کرده بودند.

کوریای شمالی روز چهارشنبه از سواحل شرقی آن کشور میزایل بالستیک بین‌قاره‌ای را پرتاب کرد؛ اقدامی که از سوی ایالات متحده، کوریای جنوبی و جاپان تقبیح شد.

مقامات جاپانی گفتند که این میزایل برای ۷۴ دقیقه در ارتفاع ۶۰۰۰ کیلومتر فاصلهٔ ۱۰۰۰ کیلومتر را طی کرد. این طولانیترین پرواز یک میزایل بالستیک کوریای شمالی بود.

اما رسانه‌ٔ رسمی کوریای شمالی (KCNA) گزارش داد که میزایل هواسونگ-۱۸ با استفاده از مواد سوخت جامد در ارتفاع ۶۶۴۸ کیلومتر فاصلهٔ ۱۰۰۱ کیلومتر را طی کرد و سپس در آب‌های جاپان فرود آمد.

پیش از این در ماه اپریل گزارش‌های در مورد پرتاب این گونه میزایل نشر شده بود.

بر اساس گزارش این رسانهٔ کوریای شمالی، پرتاب این میزایل توسط کیم جونگ اون، رییس جمهور این کشور هدایت شد و انفجار آن آنقدر قوی بود که "کرهٔ زمین را لرزاند".

کیم تعهد کرده است تا زمانی که امریکا و کوریای جنوبی پالیسی‌های شان را در قبال کوریای شمالی تغییر نداده اند، سلسلهٔ فعالیت‌های قویترنظامی این کشور ادامه خواهد داشت.

این در حالی است که روابط میان دو کوریا در پایینترین سطح قرار دارد و دپلوماسی میان این کشور ها متوقف است.

در پاسخ به فعالیت‌های نظامی کوریای شمالی، سیول و واشنگتن همکاری‌های نظامی خویش را افزایش بخشیده و تعهد کرده اند که اگر پیونگ یانگ علیه متحدین این کشورها از تسلیحات هسته‌ای استفاده کند با پاسخ هسته‌ای مواجه خواهد شد و حکومت فعلی این کشور خاتمه خواهد یافت.

در تهیهٔ این مطلب از گزارش‌های فرانس‌پرس و رویترز استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG