لینک های دسترسی

Breaking News

دو آزمون افغانستان از ديد عبدالله، انتخابات و انتخابات


عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت افغانستان در سخنرانی که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ایراد کرد اظهار داشت که کشورش گام های ارزنده ای به جانب صلح برداشته است. او گفت که حکومت افغانستان به تلاش‌هایش برای دست یافتن به صلح ادامه خواهد داد. آقای عبدالله از رهبران جهان تقاضا کرد که در راستای رسیدن به یک دور جدید عاری از خشونت در افغانستان، کمک کنند.

رئیس اجرائیه افغانستان گفت که طی چند دهه اخیر به خاطر استراتیژی‌های کوته ‌بینانه، برنامه ‌ها و طرح‌ های منطقه ‌ای و استفاده از خشونت و حمایت از افراط‌ گرایی، ده ها هزار افغان بیگناه جان خود را از دست داده اند. او گفت تلاش دارند که جلو استفادۀ برخی کشورها از دهشت‌افگنی را به عنوان ابزار سیاسی، برای تحقق اهداف خاص، جلوگیری نماییم.

عبدالله عبدالله گفت از کشور های همسایه به ویژه پاکستان خواسته اند که در هدف قراردادن و نابود ساختن پناهگاه های دهشت‌افگنان همکاری نمایند. آقای عبدالله با اشاره به (برنامه عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی) که به تازگی روی آن توافق شده است گفت که منتظر تطبیق به موقع و موثر این برنامه میباشند.

عبدالله عبدالله گفت که تمام طرفین دخیل در این برنامه باید توافق کنند که با تمام گروه های دهشت ‌افگن برخورد یکسان داشته، مراکز رشد و پناهگاه‌ های آنان را مسدود کرده و متخلفان را یا محاکمه کنند و یا اینکه به کشور اصلی شان برگردانند. اما او تاکید کرد که پاسخ ها تا حال اندک و ناکافی بوده است.

رییس اجرائیه افغانستان در بیانیه ای که در هفتاد وسومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل بیان داشت گفت که افغانستان با دو آزمون مهم مواجه است، انتخابات پارلمانی که قرار است ماه آینده برگزار گردد و انتخابات ریاست جمهوری، که قرار است سال آینده برگزار گردد.

آقای عبدالله گفت حکومت افغانستان در حالیکه به تلاش های خود برای پیشبرد روند صلح ادامه داده و با آزمون های امنیتی و حکومتداری مبارزه میکند، تلاش دارد زمینۀ برگزاری یک انتخابات سالم، با اعتبار، عادلانه و مشروع را فراهم سازد تا رأی‌ دهندگان نتایج آن را بپذیرند.

رئیس اجرائیه حکومت افغانستان گفت بدون در نظرداشت این‌ که کی می‌برد و کی می‌بازد،‌ آینده افغانستان بستگی به تقویت اجماع ملی برای دست یافتن به اتحاد و تأمین صلح و ثبات سیاسی دارد.

آقای عبدالله در اخیر صحبت هایش خطاب به رهبران جهان گفت که مردم افغانستان میخواهند نقش سازنده ای در منطقه داشته و کشور خود را به مرکز رفت و آمد مردم،‌ تجارت، ارایه خدمات و همکاری و تبادل افکار در سطح منطقه مبدل نمایند. او گفت باور دارند که به همکاری و یاری دیگر کشور ها این دیدگاه افغان ها را به واقعیت تبدیل نمایند.

XS
SM
MD
LG