لینک های دسترسی

Breaking News

گزارش 'مثبت و منفی' سازمان ملل از افغانستان


محمود صیقل، نماینده دایمی افغانستان در ملل متحد
محمود صیقل، نماینده دایمی افغانستان در ملل متحد

شورای امنیت ملل متحد روز سه شنبه در نیویارک درمورد گزارش اخیر بن کی مون، منشی عمومی آن سازمان در مورد وضعیت کنونی امنیتی افغانستان جلسه ای فوق العاده ای را برگزار کرد .

در گزارش بن کی مون آمده است که حکومت افغانستان با تداوم چالش های سیاسی، امنیتی و اقتصادی مواجه است.

آقای بن در گزارش خود گفتگو های گروه هماهنگی چهارجانبه پیراموان صلح و روند مصالحه را ناکام خوانده اما درهمین حال - از پیشرفت ها در گفتگو با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار سخن رانده است.

در این گزارش همچنان آمده است که پیشرفت های اندکی در کار برگزاری انتخابات پارلمانی و شورا های ولایتی دیده شده است. وضعیت امنیتی همراه با تلفات غیر نظامیان در بدترین وضع خود از سال ۲۰۰۱ به این سو قرار داشته که اثرات منفی را بر مردم آن کشور به بار آورده است.

اما منشی عمومی ملل متحد از دست آورد های حکومت افغانستان نیز یاددهانی کرده که در آن اقدامات جلوگیری از فساد اداری و مشخص کردن برنامه های انکشافی برای آینده شامل است. در این گزارش رشد اقتصادی در افغانستان اندک خوانده شده و اذعان یافته که مهاجرت ها همچنان "در سطح بلندی ادامه دارد."

دستاورد های حکومت افغانستان

نیکولاس هیسم، نماینده ویژۀ سرمنشی ملل متحد برای افغانستان در این جلسه گفت گرچه گفته بود که حتی بقای حکومت وحدت ملی شاید دستاوردی برای حکومت افغانستان باشد، اما حال با وجود چالش های موجوده درآن کشور، باید از برنامه های انکشافی که با همکاری سایر کشورهای در منطقه رونما شده است، قدردانی شود.

نیکلاس هیسم، فرستاده سر منشی ملل برای افغانستان
نیکلاس هیسم، فرستاده سر منشی ملل برای افغانستان

آقای هیسم گفت "ماه گذشته شاهد افتتاح بند سلما، پروژه برق کاسا ۱۰۰۰ و توافق سه جانبه اقتصادی بین افغانستان، هند وایران بودیم. توسعه بندر چابهار یک دهلیز جدید بزرگ برای تجارت منطقه ای خواهد بود."

این مقام ملل متحد راه اندازی پروژه تاپی را گامی دیگری به سوی آینده مرفع خواند و گتف "کار عملی این برنامه ها زمانگیر است اما می تواند افغانستان را مبدل به مرکز تجارت منطقه ای کند. این دستآورد ها نشان دهنده مشارکت منطقه ای در افغانستان می باشد."

پاکستان - افغانستان

در همین حال، محمود صیقل، نماینده دایمی افغانستان در ملل متحد گفت که افزایش تلفات غیر نظامیان در بهار سال جاری، بیجا شدن مردم و فعالیت های دهشت افگنی طالبان یک زنگ خطر باقی مانده است اما برنامه های انکشافی بین المللی و منطقه ای در افغانستان برای مردم، امید به یک آینده مرفع را تضمین می کند.

این مقام افغان در ملل متحد با سپاسگزاری از گزارش سرمنشی ملل در مورد افغانستان گفت با اینکه چند دور مذاکرات چهار جانبه برگزار شد اما پاکستان برای آوردن مظنونین دهشت افگن به میزعدالت، هیچ توافقی را احترام نمی کند، بناً در صورتی که پاکستان در سیاست های خود در قبال استفادۀ دهشت افگنان علیه آافغانستان تغییرات نیاورد- برای افغانستان راه دیگری جز راجع کردن این قضیه به شورای امینت ندارد.

آقای صیقل با تاکید روی از بین بردن دهشت افگنان، با اشاره به پاکستان گفت "باید روش های دوگانه و دورویی و اتهام بستن به نیروهای افغان خاتمه یابد. در ۱۵ سال گذشته رهبران برجسته گروه های دهشت افگن به شمول اسامه بن لادن رهبر پیشین القاعده، ملا عمر و ملا اختر منصور رهبران پیشین طالبان در پاکستان زندگی داشتند و در آنجا از بین رفتند. این حقیقت که رهبران برجسته گروه های دهشت افگن در لانه های امن خود شناسایی و از بین رفتند، خود دلیل روشنی است که پاکستان حاکمیت یک کشور دیگر را نقض کرده است."

شورای امنیت سازمان ملل متحد
شورای امنیت سازمان ملل متحد

در همین حال، سوزان رایس نماینده ویژه ایالات متحده در ملل متحد گفت که پیشرفت های اقتصادی برای افغانستان مهم است که عبارت از امنیت، مصالحه و اصلاحات می باشد، مهمتر ازهمه امنیت است که در طول سال تلفات زیادی را به جا گذاشته که بیشتر آنرا کودکان تشکیل می دهد.

خانم رایس گفت که تهدید طالبان، فعالیت های شبکه حقانی، گروه دولت اسلامی و بم گزاری های کنار جاده مایه نگرانی امریکا است.

اما وی با تقدیر از فعالیت های نیروهای امنیتی افغانستان گفت "باید تصدیق کنیم که نیروهای امنیتی افغان برای رفع این تهدیدات به ویژه در هلمند، در ساحات بغلان و کندز شجاعانه می جنگند. سوالی پیدا نمی شود که نیروهای افغان بیشتر با تجربه و مسلکی شده اند و برای بازپسگیری مناطق از دست رفته شب و روز تلاش می ورزند."

ویتالی چرکن، نماینده روسیه در ملل متحد از وخامت فزاینده اوضاع در افغانستان به ویژه از افزایش تعداد جنگجویان داعش ابراز نگرانی کرده گفت که تلاش دارند دیگر گروه های مسلح را با خود مدغم کنند.

نماینده روسیه در ملل متحد در بیانات خود، حمایت کشورش را از افغانستان اعلام کرده گفت:" ما از روش حکومت افغانستان برای مصالحه ملی استقبال کرده، و آماده استیم تا از پیشرفت ها در مذاکرات صلح حمایت کنیم. حتی آماده استیم تا از امکان کاهش تعزیرات ملل متحد در ارتباط به طالبان حمایت کنیم، البته در صورتیکه مخالف منافع ملی افغانستان نباشد."

دوره کاری نیکلاس هیسم، که از سال ۲۰۱۴ به عنوان فرستاده ویژه سر منشی ملل در افغانستان ماموریت داشت، خاتمه یافته و در ماه مارچ سال جاری، بن کی مون، تادامیچی یاماموتو را که از کشور جاپان می باشد به عنوان فرستاده خاص برای افغانستان موظف ساخت.

آقای یاماموتو دیپلوماتی با چهل سابقه خدمت در امور سیاسی، همکاری های بین المللی و انکشافات اقتصادی در کشور های متعدد میباشد.

XS
SM
MD
LG