لینک های دسترسی

Breaking News

یاماموتو: زمان اتخاذ تصامیم مهم برای افغانستان فرا رسیده است


تادامیچی یاماموتو، فرستاده ویژه سرمنشی ملل متحد در امور افغانستان، روز دوشنبه در جلسه شورای امنیت ملل متحد در مورد گزارش اخیر انتونیو گوتیرش، سرمنشی سازمان ملل متحد، در مورد افغانستان گفت که زمان اتخاذ تصامیم مهم برای افغانستان فرا رسیده است. تصامیمی که روی بافت های اساسی جامعه و آینده افغانستان تاثیر گزار خواهد بود.

آقای یاماموتو در ارتباط به نشست ژینف در مورد افغانستان که به سطح وزرای خارجه به رهبری حکومت افغانستان و ملل متحد در ۲۸ نوامبر برگزار خواهد شد گفت که تمام جنبه های مساعی غیرنظامی در افغانستان برای بررسی و تعهدات متقابل، مورد بحث قرار خواهد گرفت.

فرستاده ویژه سرمنشی ملل متحد در امور افغانستان گفت که در نشست ژینف، تعهدات بین المللی درازمدت در زمینه امنیت، و تعهد سیاسی پایدار به افغانستان به عملی شدن تعهدات افغانستان برای اصلاحات و توسعه پایبند خواهد بود که شامل برگزاری انتخابات پارلمانی، پیشبرد مبارزه با فساد، اصلاح بخش امنیتی، تطبیق معیارهای صندوق وجهی بین المللی، ترویج انکشاف بخش خصوصی و توسعه برنامه های اولویت ملی میباشد. ژنیو همچنین فرصتی برای جامعه بین المللی فراهم می کند تا بیشتر در مورد انتظارات خود در مورد روند صلح و راه هایی که می تواند از چنین پروسه ای حمایت کند را روشن تر می کند.

در حالی که کمی بیشتر از یک ماه به انتخابات پارلمانی در افغانستان باقی است، رئیس یوناما گفت که باوجود آمادگی های عملیاتی و فنی او نگرانی زیادی در مورد آزمون های سیاسی دارد که شاید زمان بندی های دقیق را تغییر داده و انتخابات را از مسیرش خارج کند. اما اگر تمام رهبران سیاسی افغانستان به صورت سازنده و صلح آمیز با هم کار کنند، از برگزاری به موقع اطمینان حاصل خواهد شد. اماموتو گفت که امنیت نیز یک نگرانی جدی است.

تادامیچی یاماموتو در حالیکه از مساعی حکومت افغانستان در برداشتن گام های سازنده به جانب صلح استقبال میکرد گفت که مراحل دشوارتری در پیشرو است که مستلزم انعطاف پذیری و پایداری همه جوانب بوده و نیاز به تقویت یک رویکرد هماهنگ کشورهای منطقه و دیگر کشورهای کلیدی، جهت حرکت به جلو است.

فرستاده ویژه سرمنشی ملل متحد در امور افغانستان با تاکید روی حضور فعال زنان در افغانستان گفته های کوفی عنان، سرمنشی پیشین سازمان ملل را تکرار کرد که گفته بود زنان افغان از نزدیک و به دقت به انکشافات چند ماه آینده در کشور شان، توجه خواهند کرد.

اهمیت حمایت بین المللی و منطقوی برای صلح در افغانستان

در نشست روز دوشنبه شورای امنیت ملل متحد در ارتباط به افغانستان رامز بختیار، اولین نماینده انتخابی جوانان افغانستان در ملل متحد نیز صحبت کرده گفت که دهشت افگنی بر تمام افغان ها، تاثیر گذاشته است به همین علت از همه بیشتر افغان ها خواهان برقراری صلح در کشور شان اند.

بختیار از شورای امنیت خواست تا روی علل اصلی دهشت افگنی توجه کرده و بر کشور های منطقه فشار اعمال کند که نقش سازنده ای را در افغانستان ایفا کنند.

رامز بختیار، اولین نماینده انتخابی جوانان افغانستان
رامز بختیار، اولین نماینده انتخابی جوانان افغانستان

محمود صیقل، نماینده دایمی افغانستان در ملل متحد در سخنان خود در شورای امنیت تاکید کرد که حکومت افغانستان با دقت گفتگوهای احتمالی ایالات متحده با طالبان را دنبال میکند.

آقای صیقل گفت "اخیراً، از طریق افزایش همکاری دیپلماتیک با شرکای مختلف، ما اجماع منطقه ای و بین المللی را برای حمایت از تلاش های صلح، تقویت کرده ایم."

اما او گفت که پیشرفت واقعی به سوی صلح امکان پذیر نخواهد بود '' مگر اینکه روند منظم فریبکاری، سؤاستفاده از فرصت ها و تزویر برای کسب دستاوردهای استراتژیک، به پایان برسد.''

محمود صیقل گفت تقریبا ۲۵ سال است که افغانستان از جانب حلقات خاص در منطقه، به محلی که او آنرا "نسل کشی جغرافیایی" عنوان کرد، مبدل گردیده است.

کشور های عضو شورای امنیت به شمول پاکستان، ایران، چین، روسیه و دیگر کشور های منطقه در سخنان خود با ابراز نگرانی از افزایش خشونت ها در افغانستان، حمایت خود را از حکومت و مردم افغانستان ابراز داشته روی همکاری و هماهنگی بیشتر جامعه بین المللی برای آوردن صلح در آن کشور، تاکید کردند.

  • 16x9 Image

    ژیلا سمیعی - واشنگتن

    گوینده، مجری و تهیه کننده پیشین در رادیو کابل که بیشتر از ده سال است در بخش دری رادیو آشنا صدای امریکا، ایفای وظیفه می کند.

XS
SM
MD
LG