لینک های دسترسی

تلفات غیرنظامیان افغان در جنگ کاهش یافته است


درسه ماه اول ۲۰۱۶ کشتار افراد ملکی ۱۳ درصد کاهش اما تعداد مجروجین ۱۱درصد افزایش یافته است.

شمار تلفات غیرنظامیان افغان از اول ماه جنوری تا آخر اپریل سال ۲۰۱۶ در مقایسه با سال گذشته ۱۳ در صد کاهش داشت اما شمار مجروحین رویدادهای جنگی افزایش یافته است.

دفتر همکاری سازمان ملل با افغانستان (یوناما) گزارش داده است که نخستین ربع سال روان میلادی حدود ۶۰۰ غیرنظامی افغان در جنگ ها هلاک گردید و بیشتر از ۱۳۴۰ تن دیگر جراحت برداشت.

در گزارش یوناما ۶۰ در صد این تلفات به مخالفین مسلح دولت نسبت داده شده است اما ۱۶ در صد تلفات به نیروهای امنیتی افغان ربط داده شده است.

یافته های یوناما نشان میدهد که شمار تلفات زنان واطفال نسبت به سه ماه نخست سال ۲۰۱۵ افزایش داشت. در سه ماه سال جاری ۵۲ زن و ۱۶۱ طفل در رویدادهای جنگی جان باخت.

دانیل بیل، رئیس واحد حقوق بشر یوناما گفت که در ربع اول سال جاری میلادی تقریبا یک سوم تلفات افراد ملکی را اطفال تشکیل می داد.

خانم بیل هشدار داد که اگر جنگ در نزدیکی مکاتب، محلات بازی اطفال، منازل وکلینک ها ادامه یابد و طرفین درگیر استفاده از سلاح های انفجاری وهاوان را در این محلات متوقف نسازند، تلفات اطفال بیشتر خواهد شد.

نیکولای هیسم،نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان از طرف های درگیر دراین کشور خواست تا تمام تدابیر احتیاطی ممکن را به منظور حفاظت از افراد ملکی در جریان عملیات های نظامی روی دست گیرند.

او گفت که اگر طرف های درگیر مکلفیت های شان را درمورد رعایت از حقوق بشری جدی بگیرند اگر جنگ افزایش هم بیابد لازم نیست که تلفات افراد ملکی افزایش یابد.

یوناما از ایجاد طرح پالیسی ملی کاهش وجلوگیری از تلفات افراد ملکی تقدیر نمود اما میگوید که باید این پالیسی هر چه زودتر عملی گردد.

یوناما در پهلوی این طرح از دولت افغانستان خواهان ایجاد یک نهاد مشخص برای تحقیق از هر نوع خسارات ناشی از درگیری ها به افراد ملکی نیز شده است.

XS
SM
MD
LG