لینک های دسترسی

Breaking News

یوناما: ۲۶۱ تن در حملات بر اماکن مذهبی افغانستان کشته شده اند


از اول جنوری سال ۲۰۱۶ تا اکنون ۴۲ حمله از سوی گروه‌های تندرو بر عبادتگاه‌ها، رهبران قومی و نمازگزاران در افغانستان ثبت شده است
از اول جنوری سال ۲۰۱۶ تا اکنون ۴۲ حمله از سوی گروه‌های تندرو بر عبادتگاه‌ها، رهبران قومی و نمازگزاران در افغانستان ثبت شده است

هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) امروز گزارش ویژۀ را در مورد افزایش حملات بر اماکن مذهبی، نمازگزاران و رهبران مذهبی در افغانستان نشر کرد.

بر اساس این گزارش، از اول جنوری سال ۲۰۱۶ میلادی تا اکنون ۴۲ حمله از سوی گروه‌های تندرو بر عبادتگاه‌ها، رهبران و نمازگزاران در افغانستان ثبت شده که در نتیجۀ این حملات ۲۶۱ غیرنظامی کشته شده و ۵۷۲ تن دیگر زخم برداشته اند.

یوناما برآورد کرده است که تلفات ناشی از این گونه حملات از سال ۲۰۱۶ میلادی تا اکنون، دو برابر مجموع تلفات ملکی از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ می‌باشد.

تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان خطاب به گروه‌هایی که چنین حملات را انجام می‌دهند، گفته است"به قانون احترام داشته باشید، لطفاً هدف قرا دادن نمازگزاران و رهبران مذهبی را متوقف کنید."

مسؤولیت اکثر حملات بر امکان مذهبی شیعیان را در افغانستان، گروه داعش به عهده گرفته است.

آقای یاماموتو از حکومت افغانستان خواسته است که برای محافظت از غیرنظامیان افغان، به ویژه افرادی که از حملات فرقه‌یی آسیب پذیر اند، اقدامات لازم را روی دست گیرد تا آنان از "حق آزادی مذهب" برخوردار باشند.

از دید یوناما، حمله بر اماکن مذهبی شیعیان افغان، قتل‌های هدفمند علمای دینی، رهبران قومی و کارمندان امنیتی در بین نمازگزاران، بیانگر طرح مخرب عناصر ضد دولتی است.

XS
SM
MD
LG