لینک های دسترسی

Breaking News

یوناما: از هر چهار افغان، یکی آن بیجا شده است


در حال حاضر پنج میلیون و ۶۹۱ هزار و ۴۶۶ تن افغان‌ها در بیرون از افغانستان مهاجر و پناهنده اند
در حال حاضر پنج میلیون و ۶۹۱ هزار و ۴۶۶ تن افغان‌ها در بیرون از افغانستان مهاجر و پناهنده اند

دفتر هیأت معاونت سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرد که از هر چهار افغان، یکی آن در زندگی یک بار به دلایل مختلف به ویژه جنگ‌های داخلی بیجا شده است.

تدامیچی یاماموتو، رئیس این دفتر در سومین سیمینار علمی "مهاجرت، فرصت‌ها و چالش‌ها" گفت که جنگ‌های داخلی سبب شده است تا تعداد زیادی افغان‌ها به خارج مهاجر شوند و یا هم در داخل از مناطق اصلی شان آواره گردند.

او گفت "تقریباً در هر چهار نفر افغان، یک نفرِ از آنها یک بار در زندگی شان بیجا شده، ۵۵۲هزار و ۲۰۰ افغان در ۲۰۱۶ به کشورشان برگشته و تقریباً ۳۹۴هزار افغان یعنی ۷۰ درصد به افغانستان عودت کرده اند. برعلاوۀ آن ۷۰۰هزار مهاجر فاقد مدرک برگشته اند".

از سوی دیگر، سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان در این سیمینار ارقام نهایی مهاجرین افغان در خارج از این کشور را بیان کرد.

او گفت که هم اکنون پنج میلیون و ۶۹۱ هزار و ۴۶۶ تن افغان‌ها در بیرون از افغانستان مهاجر و پناهنده اند.

به گفتۀ وی، امریکا و استرالیا در مجموع میزبان ۵۱۹ هزار و ۲۷۳ افغان است و ۴۸۷ هزار و ۳۹۹ پناهنده و پناهجوی افغان در اروپا به سر می‌برند که مشکل قبولی تعدادی از آنها حل شده و دوسیه‌های درخواست پناهندگی برخی دیگر نیز تحت بررسی قرار دارد.

او افزود "ایران با حدود دو میلیون و ۱۶۰هزار تن که از آن جمله حدود یک میلیون فاقد مدرک و تحت تهدید اخراج اجباری می‌باشند. البته در این اواخر ثبت نام اینها صورت گرفته و بیشتر از ۷۰۰هزار در جمهوری اسلامی ایران ثبت نام شده تا قانونمند شوند".

بر بنیاد آمار وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان، پاکستان میزبان حدود یک میلیون و ۹۴۷هزار مهاجر و پناهندۀ افغان است که حدود ۷۰۰هزار آنها فاقد مدرک پناهندگی می‌باشند؛ اما بیش از ۳۰۰هزار شان به هدف اقامت قانونی در آن کشور ثبت نام شده و این روند هنوز هم ادامه دارد.

به گفتۀ آقای بلخی، سایر کشورهای آسیایی به خصوص کشورهای عربی نیز شاهد مهاجرین افغان می‌باشند؛ اما در جریان نزدیک به سه سال گذشته نزدیک به دو میلیون مهاجر و پناهندۀ افغان به کشورشان برگشته اند.

XS
SM
MD
LG