لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ: امریکا از توافقنامه تغییر اقلیم پاریس خارج می شود


دونالد ترمپ سال گذشته تغییر اقلیم را "شوخی و فریب" خوانده بود.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده روز پنجشنبه گفت که آن کشور از توافقنامه تغییر اقلیم پاریس خارج می شود.

آقای ترمپ افزود که این توافقنامه به ضرر شرکت های تجارتی امریکایی و رشد اقتصادی آن کشور می باشد. او افزود که توافقنامه تغییر اقلیم پاریس منجر به از بین رفتن میلیون ها فرصت اشتغال برای امریکاییان می شود.

این در حالیست که صد ها تاجر و متشبث امریکایی از رئیس جمهور ترمپ خواسته بود تا به حضور ایالات متحده در توافقنامه تغییر اقلیم پاریس ادامه بدهد و از آن خارج نشود.

این تاجران و متشبثین امریکایی با ارسال نامه ای به آقای ترمپ گفته بودند که نایل نشدن به یک اقتصاد مبتنی بر تولید میزان کم گاز کاربن دای اکساید می تواند "رفاه و پیشرفت" امریکا را به خطر بیندازد.

هر چند دونالد ترمپ از توقف فوری تطبیق توافقنامه پاریس خبر داد، اما او افزود که واشنگتن می خواهد به توافقنامه پاریس با شرایط که بیشتر به نفع ایالات متحده باشد، دوباره بپیوندد و یا اینکه مذاکرات را روی یک توافقنامه جدید تغییر اقلیم با همچو شرایط آغاز کند.

دونالد ترمپ در قصر سفید گفت: "می بینیم اگر به کدام توافق منصفانه دست بیابیم."

ایالات متحده در سال ۲۰۱۵ در دوره ریاست جمهوری بارک اوباما توافقنامه تغییر اقلیم پاریس را امضا کرده بود.

خروج ایالات متحده از این توافقنامه، یک چرخش بزرگ از سیاست های دوره آقای اوباما تلقی می شود و می تواند سبب خوشنودی جمهوریخواهان اما خشم فعالین محیط زیست و کشور های متحد واشنگتن گردد.

توافقنامه تغییر اقلیم پاریس را ۱۹۵ کشور امضا کرده است و از رهگذر حقوقی یک توافقنامه الزام آور است اما جنبه ها تنفیذ آن ضعیف می باشد.

بر اساس این توافقنامه، ایالات متحده تعهد سپرده بود که تا سال ۲۰۲۵ حدود ۲۶ تا ۲۸ در صد تولید گاز کاربن دای اکساید را کاهش خواهد داد.

اما رئیس جمهور ترمپ گفت که این کار سبب خواهد شد تا حدود هفت میلیون امریکایی تا سال ۲۰۲۵ شغل شان را از دست بدهند.

XS
SM
MD
LG