لینک های دسترسی

Breaking News

افراد مسلح دو مکتب را در تخار و فاریاب به آتش کشیدند


مقام‌های افغان گفته اند که افراد مسلح ناشناس یک مکتب پسرانه را در شهر تالقان مرکز ولایت تخار و یک مکتب دخترانه را در ولسوالی خواجه سبزپوش ولایت فاریاب آتش زده اند.

عبدالله معصومی، ولسوال خواجه‌سبزپوش فاریاب به صدای امریکا گفت که پس از چاشت پنج شنبه ۱۳ اگست (۲۳ اسد) هنگامی که کاروان نیروهای دولتی از مرکز فاریاب به سمت ولسوالی در حرکت بود، در ساحه روستای بادغیسی‌ها با ماین کنارجاده تصادم کردند.

آقای معصومی گفت: "باز درگیری آغاز شد و در همین جریان طالبان عقب نیشنی کردند و مکتب لیسه نسوان بادغیسی ها آتش گرفت."

براساس اطلاعات ولسوال خواجه‌سبزپوش فاریاب در نتیجه درگیری‌ها وشلیک‌های سبک و سنگین یک نفر از جنگجویان طالبان و یک غیر نظامی کشته شده و یک تانک نیروهای دولتی نیز تخریب گردیده است. او افزود که دو جنگجوی طالبان و یک منسوب امنیتی افغان زخم برداشتند.

عزت الله خوشبین، رییس معارف فاریاب می‌گوید که گروه طالبان از داخل ساختمان مکتب بالای نیروهای دولتی شلیک کردند که در نتیجه برخوردهای متقابل این ساختمان آتش گرفته است.

به گفتۀ مقام‌های محلی، لیسه نسوان بادغیسی‌ها یک ساختمان ۱۶ صنفی با گنجایش ۷۵۰ شاگرد به صورت کامل آتش گرفته و تخریب شده است.

هرچند مقام‌های محلی فاریاب مسوولیت آتش زدن مکتب را به گروه طالبان نسبت می‌دهند، اما تاهنوز این گروه درباره این رویداد به رسانه‌ها چیزی نگفته اند.

همزمان با این، وزارت معارف افغانستان گفته است که افراد ناشناس لیسه پسرانۀ ابو عثمان تالقانی را در شهر تالقان مرکز ولایت تخار آتش زدند.

نوریه نزهت، سخنگوی این وزارت امروز پنجشنبه ۱۳ اگست (۲۳ اسد) با فرستادن پیامی به خبرنگاران گفت که این رویداد حوالی ۳:۳۰ بامداد امروز رخ داده است.

خانم نزهت افزود: "در نتیجۀ این رویداد شش باب صنف درسی به شمول صنف کمپیوتر و سه شعبۀ اداری که در طبقه دوم ساختمان مکتب قرار داشته، با تمامی اجناس و لوازم اداری کاملاً حریق شده است".

صنف کمپیوتر پس از آتش‌سوزی
صنف کمپیوتر پس از آتش‌سوزی

خلیل اسیر سخنگوی پولیس با تایید این رویداد به صدای امریکا گفت که هنوز دلیل آتش‌زدن این مکتب روشن نیست و عاملان آن نیز شناسایی نشده اند. او گفت: "یک تیم بررسی موظف شده تا این رویداد را بررسی کنند".

ریاست معارف تخار گفته است که در بخش شبانه و روزانۀ این مکتب بیش از ۲۰۰۰ دانش‌اموز درس می‌خوانند.

بر اساس اعلامیه‌ای این ریاست، در جریان سال این سومین مکتب است که آتش زده می‌شود. پیش از این لیسه داکتر عبداللطیف شهید و مکتب متوسطه بودله نیز آتش‌ زده شده بود.

هنوز فرد یا گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

XS
SM
MD
LG