لینک های دسترسی

عواید دولت افغانستان به بالاترین حد در تاریخ رسید


مالیات و گمرکات دو منبع مهم عواید افغانستان است

دولت افغانستان می خواهد تا سال ۲۰۲۴ به خودکفایی مالی برسد.

وحیدالله توحیدی، سخنگوی وزارت مالیه افغانستان به رادیو آشنا صدای امریکا گفت که عواید مالی دولت افغانستان در طول نُه ماه گذشته به گونه بی سابقه بلند رفته است.

براساس آمار این وزارت، در سه ربع اول سال روان بیشتر از ۸۴ میلیارد افغانی (حدود ۱.۶ میلیارد دالر) از درک عواید داخلی به خزاین دولت سرازیر گردید.

توحیدی گفت، عواید دولت افغانستان در چند سال گذشته بطور منظم افزایش یافته است.

عواید دولت افغانستان در چند سال گذشته:

در سال ۱۳۸۸ - ۶۸ میلیارد افغانی
در سال ۱۳۸۹ – ۸۰ میلیارد افغانی
در سال ۱۳۹۰ - حدود ۱۰۰ میلیارد افغانی
در نهُ ماه اول سال ۱۳۹۱ – ۷۲ میلیارد افغانی
در نُه ماه اول سال ۱۳۹۲ – ۸۴ میلیارد افغانی


مقامات در وزارت مالیه منابع افزایش عواید دولتی را مالیات بر عایدات، عواید گمرکی و دیگر منابع غیر مالیاتی میدانند.

در حالیکه سازمان شفافیت بین الملل دولت افغانستان را یکی از سه فاسدترین دولت جهان رده بندی کرده است، سخنگوی وزارت مالیه می گوید عواید افغانستان به دلیل مبارزه با فساد اداری بالا رفته است.

خودکفایی تا سال ۲۰۲۴

بودجه مجموعی افغانستان در سال جاری ۳۵۷ میلیارد افغانی است. در سال ۱۳۹۲ – ۱۹۳ میلیارد افغانی به بودجه عادی و ۱۵۷ میلیارد به بودجۀ انکشافی اختصاص داده شده است.

وحیدالله توحیدی می گوید که در حال حاضر ۵۶ در صد بودجه عادی و تقریباً ۱۷ در صد بودجۀ انکشافی، از عواید داخلی افغانستان پرداخته می شود.

مقامات وزارت مالیه افغانستان می گویند که بر اساس ۲۲ برنامۀ انکشافی دولت، تا سال ۲۰۲۴ افغانستان از نظر مالی به خودکفایی خواهد رسید. با وجود خودکفایی مالی، افغانستان حتی در سال ۲۰۲۴ به کمک های انکشافی جامعه بین المللی نیاز خواهد داشت.

نگرانی های وجود دارد که با بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان در سال ۲۰۱۴، کمک های بین المللی به این کشور کاهش خواهد یافت و این کار منجر به اُفت اقتصادی خواهد شد.

رشد بخش خصوصی، جلب سرمایه گزاری های خارجی و استخراج معادن از جمله منابع اساسی رشد اقتصادی افغانستان در دراز مدت، شناخته می شود.
  • 16x9 Image

    محمد هاشم حبیب زاده

    محمد هاشم حبیب زاده از سال ۲۰۰۰میلادی به این سو با رسانه های مختلف منحیث گوینده، گزارشگر، نویسنده، ویراستار و عکاس ایفای وظیفه نموده و اکنون در بخش دری صدای امریکا مصروف کار است.

XS
SM
MD
LG