لینک های دسترسی

نحوۀ تعامل کاندیدان ریاست جمهوری ایالات متحده با پاکستان و افغانستان


جان هنتسمن (راست)، مت رامنی ( چپ)

نامزدان جمهویخواه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده شام سه شنبه در واشنگتن، روی نحوۀ تعامل با پاکستان و افغانستان مناظره کردند.

مت رامنی، والی پیشین ایالت مه سه چوستس و جان هنتسمن، والی پیشین یوتا در مورد افغانستان بحث داغی داشتند.

جان هنتسمن با خوشبینی از دستآورد های حاصله در افغانستان خواستار کاهش حضور قوای نظامی ایالات متحده در افغانستان شد.

" جای شک نیست که ما باید حضور استخباراتی، نیرو های ویژه و عملیات طیاره های بی پیلوت را حفظ کنیم و در عین حال به آموزش قوای افغان بپردازیم. اما در شناسایی و شرح نقطۀ پایان جنگ در افغانستان کار خوبی انجام نداده ایم، فکر می کنم مردم ایالات متحده از این وضعیت خسته شده است."

اما مت رامنی، والی پیشین ایالت مه سه چوستس با طرح کاهش حضور نظامی مخالفت نشان داد.

"زمان آن نیست که ایالات متحده قوای خود را در افغانستان کاهش داده و بیرون شود، ما 10 سال در آنجا حضور داشتیم و قوای افغان را به کسب ظرفیت های لازمی آماده ساختیم تا امنیت کشور را بگیرند، ماموریت ما در مسیر درست به پیش می رود و به افغان ها اجازۀ داشتن حاکمیت را می دهد تا دوباره در تصرف طالبان در نیاید."

بخش عمدۀ دیگر در این مناظره به ادامۀ کمک های ایالات متحده به پاکستان متمرکز بود.

ریک پیری، والی ایالت تگزاس در پاسخ به سوال مساعدت های ایالات متحده به پاکستان گفت که وی این کمک ها را قطع خواهد کرد، مگر اینکه پاکستان تغییراتی را به میان آرد.

"آنها بار بار به ما نشان دادند که معتمد بوده نمی توانند، و تا زمانیکه پاکستان به وضوح نشان نداده است که بهترین علایق ایالات متحده را در نظر دارد، من یک سکه هم به آنان نخواهم فرستاد."

میچل بچمن، عضو مجلس نمایندگان از ایالت مینی سوتا گفت که مساعدت های ایالات متحده برای مصوونیت برنامۀ تسلیحات هستوی پاکستان ضروری است و این کمک ها پاکستان را به صفت متحد در جنگ علیه دهشت افگنی نگه می دارد.

" اقدام شما هر چه باشد، در نهایت باید برای حاکمیت ملی، مصوونیت و امنیت ایالات متحده کمک کننده باشد، در این مقطع زمانی من به کمک ها برای پاکستان ادامه می دهم اما مشی اوباما با انگشت دراز کردن به سوی پاکستان کارآ نیست."

بعد از کشته شدن اسامه بن لادن در پاکستان، کانگرس ایالات متحده در اعتراض به عدم همکاری آن کشور در کار مبارزه با دهشت افگنی، مساعدت های نظامی خود را به پاکستان به تعلیق در آورد.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG