لینک های دسترسی

Breaking News

نشر نخستین ویدیوی عملیات نظامیان امریکایی علیه داعش در جوزجان


جریان عملیات نظامی نیروهای امریکایی و افغان در جوزجان

نیروهای امریکایی برای نخستین بار، ویدیوی جریان عملیات نظامی شبانه را در ولایت جوزجان به نشر سپرده که در آن یک فرماندۀ شاخۀ خراسان گروه داعش هدف قرار گرفته است.

ناتو گزارش داده است که در عملیات مشترک نظامی نیرو های ویژۀ افغان و امریکایی در شب ۲۶-۲۷م ماه مارچ در قریۀ مغول ولسوالی درزآب، برعلاوۀ یک فرماندۀ شاخۀ خراسان گروه داعش، یک "دهشت افگن دیگر" نیز کشته شده است.

نیرو های امریکایی نام، مشخصات و ملیت افراد کشته شده را تا هنوز مشخص نساخته است.

این ویدیو پس از آن نشر می شود که روسیه در یک انکشاف جدید، ایالات متحده امریکا را به گسترش ادامۀ فعالیت های گروه داعش در افغانستان متهم کرده است.

اما مقامات امریکایی با رد این ادعای روسیه آن را "خنده آور" خوانده گفته اند که واشنگتن هر روز علیه گروه داعش در افغانستان عملیات نظامی را انجام می دهد.

نیرو های ناتو، شکست تکتیکی جنگجگویان شاخۀ خراسان گروه داعش را در ولایت جوزجان، یکی از تازه ترین "هدف گیری های نیرو های ویژۀ افغان و نظامیان مبارزه با دهشت افگنی امریکایی" در آن ولایت عنوان کرده اند.

نشر ویدیوی عملیات نظامی مشترک امریکایی و افغان
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:23 0:00

استناد بر گزارش ناتو، پیش از این نیز به تاریخ ۲۲ مارچ، در یک عملیات مشترک این نیرو ها، چهار پیکارجوی گروه داعش در ولسوالی درزآب کشته شده بودند.

مناطق دورافتادۀ ولایت جوزجان از جمله ساحاتی است که گروه داعش تلاش ورزیده با انسجام افراد محلی و جنگجویان خارجی، برای خود پایگاه بسازد.

رئیس جمهور افغانستان نیز روز سه شنبه در ازبکستان، به اشتراک کنندگان اجلاس تاشکند گفت که در زمان حاضر کمتر از دو هزار پیکارجوی داعش در افغانستان به ویژه در دو ولایت شرقی و شمال افغانستان فعالیت دارند.

این درحالیست که ناتو هفتۀ گذشته نیز با نشر گزارشی از کشته شدن دو رهبر ارشد گروه داعش در حملۀ هوایی نیرو های ناتو به تاریخ ۱۶ مارچ در ولایت سرپل که به گفتۀ جان نیکلسن، فرماندۀ نیرو های حمایت قاطع در افغانستان مسوول استخدام نیرو های خارجی در صفوف گروه داعش بودند خبر داد.

گفته می شود گروه داعش نتوانسته است به گونۀ شاید و باید در افغانستان نتوانسته ریشه بدواند؛ لذا بیشتر روی استخدام و کارگیری جنگجویان و تجهیزات خارجی در شمال افغانستان اتکا می کرده است.

XS
SM
MD
LG