لینک های دسترسی

Breaking News

تبادلۀ اسرا، جدالی میان حکومت و کانگرس امریکا


بو برگدال
قصر سفید، روز دوشنبه گفت که اگر – تبادلۀ سرباز امریکایی با اعضای ارشد گروه طالبان – فرصتی را برای گفت و شنود با آن گروه مهیا می سازد، ادارۀ اوباما از آن استقبال می کند.

این اظهارات جوش ارنست، سخنگوی قصرسفید به تعقیب انتقادات اعضای حزب جمهوریخواه و کانگرس ایالات متحده به خاطر تبادلۀ بو برگدال، با پنج عضو ارشد گروه طالبان صورت می گیرد.

سخنگوی قصرسفید می گوید که هدف از تلاش اخیر امریکا به منظور رهایی بو برگدال – که موفقانه انجام شد – این بود تا "بتواند راه را برای اعتماد اندک هموار ساخته و فضا را برای بهبود و یا آغاز دوبارۀ مذاکرات میان طالبان و حکومت افغانستان ایجاد کند."

سخنگوی قصر سفید علاوه کرد تا جاییکه نقش ایالات متحده در این زمینه مطرح است، "امریکا از آن استقبال می کند."

در زمرۀ انتقادات شدید که در پی تبادلۀ بو برگدال متوجه قصر سفید است یکی هم مسئلۀ تشویق شورشیان برای اختطاف عساکر امریکایی در آینده می باشد.

قانونگذاران امریکایی نگران اند که تبادلۀ برگدال، گروه طالبان را در آینده نیز ترغیب خواهد کرد تا در راستای اختطاف و اسارت سربازان امریکایی تلاش ورزند.

اما طوری به نظر می رسد که قصر سفید پس از رهایی این سرباز امریکایی تا هنوز هم از موقف خود دفاع کرده و با پیشکش کردن دلایل بیشتر، اکنون مسئلۀ حل مشکلات و اختلافات جوانب درگیر در افغانستان را مطرح می کند.

دورنمای مذاکره با طالبان

مایکل کوگلمن، کارشناس نهاد پژوهشی ودرو ویلسن به صدای امریکا گفت که این اقدام ایالات متحده دورنمای صلح با طالبان را افزایش نخواهد داد.

آقای کوگلمن به این باور است که طالبان در حال حاضر علاقمند مذاکرات صلح نیستند. او می گوید که تعداد زیاد عساکر خارجی افغانستان را ترک می کنند و "انگیزۀ بسیار کمی وجود دارد که }طالبان{پا از صحنۀ جنگ بیرون نهند حالانکه می توانند از طریق نظامی صدمۀ بیشتری به جانب مقابل خود وارد آورند."

آقای کوگلمن می افزاید که دقیقاً روشن نیست طالبان چه می خواهند. او می گوید که "شاید طالبان میانه رو خواهان صلح در افغانستان باشند اما شاخۀ تندرو طالبان در حال حاضر طرفدار مذاکرات صلح نیستند."

این تحلیلگر امریکایی ابراز تردید کرده می گوید که فکر نمی کند حتا یک اقدام بزرگ اعتماد سازی همانند تبادلۀ اسرا نیز باعث شود به زودی روند مذاکرات آغاز شود."

آقای کوگلمن به رادیوآشنا گفت که برای ایالات متحده بسیار مهم است نشان دهد که "یک دلیل خوبی در عقب تبادلۀ اسرا وجود داشته است."

به باور این کارشناس امریکایی ایالات متحده می باید نشان دهد که شاید این کشور در بدل سرباز امریکایی پنج عضو خطرناک طالبان را از بند رها کرد، اما در کنار آزادی سرباز امریکایی این اقدام را در تلاش برای تامین صلح انجام داده است، "اما فکر نمی کنم همچو یک اقدامی اتفاق بیافتد."

اختلاف نظر قانونگذاران با حکومت

در این حال کمیته خدمات نظامی مجلس نمایندگان امریکا، روز دوشنبه اعلام کرد که خواهان تحقیقات در بارۀ تبادلۀ خوردضابط امریکایی با پنج عضو ارشد طالبان است.

اعضای جمهوری خواه کمیتۀ خدمات نظامی مجلس نمایندگان، این تبادله را مغایر با قانون اساسی کشور خوانده و اداره اوباما را به بی توجهی در رابطه متهم کرده است.

میجل بچمن عضو جمهوریخواه کانگرس امریکا می گوید ادارۀ اوباما آنان را از تبادلۀ اسرا مطلع نکرده بود.

آقای بچمن می گوید اعضای هر دو حزب در کانگرس، ازینکه از تبادلۀ اسرا آگاهی نداشتند خشمگین اند. زمانیکه اسامه بن لادن دستگیرمی شد ٨٠ تا ٩٠ مامور قصر سفید از موضوع آگاهی داشت."

اما جان شاکاوسکی، عضو دیموکرات کانگرس امریکا از برگرداندن سرباز امریکایی ابراز خوشبینی کرده می گوید که موضوع برگدال با اعضای کانگرس قبلا مطرح شده بود و "تنها معلومات حساس در مورد عملیات، سری نگه داشته شده بود."

در این حال، جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده می گوید که همه جهات طرح تبادله از آغاز تا اخیر و اینکه طالبان رها شده به کجا خواهند رفت، با اعضای کانگرس در میان گذاشته بود.
XS
SM
MD
LG