لینک های دسترسی

Breaking News

پیشنهاد بودجۀ چند میلیارد دالری اوباما برای افغانستان


نسخه های بودجۀ پیشنهادی باراک اوباما
در آستانۀ خروج نیروهای ایالات متحده تا ختم سال روان میلادی از افغانستان ،براک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده بودجۀ سال ۲۰۱۵را برای تصویب به کانگرس آن کشور فرستاده است که از آن جمله ۲.۶ میلیارد دالر برای افغانستان تخصیص داده شده است.

آقای اوباما همچنان در طرح بودجۀ دفاعی سال ٢٠١۵ امریکا، مبلغ نزدیک به ٨٠ میلیارد دالر را برای مصارف مربوط به جنگ افغانستان در نظر گرفته است.

این در حالیست که کارشناسان در مورد تداوم کمک های ایالات متحده به افغانستان دیدگاه های متفاوتی دارند.

حمایت از افغانستان در امریکا

داکترعمر شریفی، رئیس مرکز مطالعات امریکایی در افغانستان می گوید که در حال حاضر نکتۀ مهم، مطرح بودن موضوع افغانستان در حلقات سیاسی واشنگتن است.

او می گوید: لازم است تا ما با دریافت این کمک ها به طرف اولویت سازی به پیش برویم. به این معنی که اولویت هایی که در بُعد های نظامی ویا انکشافی برای ما مطرح می باشد مشخص شده و درهماهنگی با جامعۀ جهانی برآورده گردد."

از جانب دیگر حمیدالله فاروقی، استاد اقتصاد در پوهنتون کابل به این باور است که ایالات متحده با تداوم کمک ها به افغانستان در سال ۲۰۱۵ ،دریافته است که برای پیشبرد منافع ستراتیژیک آن کشور و ایجاد ثبات در منطقه نمی تواند فقط با پرداختن به مسایل نظامی موفق باشد.
او می گوید:"حکومت ایالات متحده به این مساله ملتفت شده است که رفع نیاز های انکشافی افغانستان به ویژه در بخش های زیربنایی و بدنه های اساسی که برای تحکیم حاکمیت قانون و تامین ثبات و بالآخره برای زیر ساخت های فزیکی تعلیم وتربیه صحت عامه و سایر بخش ها لازمی به نظر می رسد، کماکان یک ضرورت بسیار جدی می باشد."

اما اینکه امضا و یا عدم امضای توافقنامۀ امنیتی در تصویب بودجۀ انکشافی برای افغانستان اثر گذار خواهد بود یا خیر، آقای فاروقی می گوید که عدم امضای توافقنامه، تنها ناشی از جهت گیری شخصی رئیس جمهور افغانستان می باشد.

او می گوید که با در نظر داشت اینکه موعد کار رییس جمهور افغانستان در اندک زمانی پایان می یابد، ایالات متحده بیشتر امیدوار به ادامۀ این پروسه با حکومت منتخب آیندۀ افغانستان می باشد.

از سویی دیگر آقای شریفی تاکید می کند که مهمترین موضوعی که در هرنوع روابط میان دو کشوراثر گذار خواهد بود ، بحث انتخابات افغانستان است.

او می گوید:"در صورتیکه انتخابات و انتقال قدرت به شکل مسالمت آمیز و موثر آن صورت گیرد به تداوم کمک ها از یک طرف و برای برجسته سازی هویت دیموکراتیک افغانستان از سوی دیگر، موثر خواهد بود."

قصر سفید گفته است که کمک های اختصاص یافته به افغانستان بیشتر در سکتور غیر نظامی به مصرف خواهد رسید و این مبلغ در مراحل مختلف زمانی در اختیار آن کشور قرار داده خواهد شد.

به گزارش آژانس فرانس پرس، بودجه نظامی ایالات متحده برای تمویل حضور بیش از سی هزار سرباز این کشور در افغانستان در سال جاری، فقط ۵ میلیارد دالر کمتر از بودجه سال ٢٠١۵ است.

این در حالیست که گفته میشود در سال آیندۀ میلادی فقط نزدیک به ده هزار سرباز امریکایی در افغانستان باقی خواهد ماند.
  • 16x9 Image

    حفیظ آصفی - واشنگتن

    حفیظ آصفی پس از فراغت از دیپارتمنت ژورنالیزم فاکولته ادبیات پوهنتون کابل در سال ۱۳۵۸تا کنون در رسانه های مختلف ملی و بین المللی به صفت نویسنده، ژورنالیست و منتقد هنری کار کرده است. آصفی از سال ۲۰۰۹ تا کنون در رادیو و تلویزیون آشنا صدای امریکا سرگرم کار است. 

XS
SM
MD
LG