لینک های دسترسی

خوشبینی امریکا به حل اختلاف نظر در مورد سند امنیتی


جیمز دبنز در نشست با خبرنگاران امروز در کابل، درمورد موافقت نامه امنیتی دوجانبه افغانستان و امریکا و ادامه گفتگوهای غیررسمی و از احتمال حل شدن مسایل اختلاف نظر در اسرع وقت خبرداده است.

جیمز دابنز گفت: "ما کدام مذاکرات رسمی در مورد پیمان امنیتی تا حال نداریم، مگر گفتگوهای غیررسمی ادامه دارد فقط یک چند مساله حل ناشده باقیمانده است که به باور ما، بسیار زود حل خواهد شد. و توقع میرود که در آینده نزدیک یک یا دو ماه به نتیجه نهایی برسیم."

جیمز دبنز در مورد عجله ایالت متحده برای امضای سند امنیتی دوجانبه که پیوسطه از جانب مقامات امریکایی دراین اواخر بر آن شده است می گوید انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال آینده برای هردو کشور مهم است و ایالات متحده می خواهد که توافقنامه امنیتی دوجانبه قبل از آغاز کمپاین یا مبارزات انتخاباتی کاندیدان ریاست جمهوری که بیشتر از دو ماه نمانده است، امضا شود.

آقای دبنز گفت: "ما فکر می کنیم که انتخابات ریاست جمهوری هم برای شما ، مهم است و هم برای ما. پس توافقنامه ای دوجانبه امنیتی که ما فکر میکنیم در افغانستان حمایت میشود و افغانها به آن ، علاقمندی دارند ، بهتر است که پیش از آغاز مبارزات انتخاباتی نهایی گردد."
آقای دبنز نگرانی داشت که مبادا در دوران مبارزات انتخاباتی برخی کاندیدان از پیمان امنیتی به عنوان ابزار تبلیغاتی انتخابات استفاده نکنند.

اما، روز یکشنبه گذشته، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به صراحت گفت که افغانستان درمورد امضای قرارداد امنیتی با ایالت متحده امریکا عجله ندارد و سند امنیتی دوجانبه امریکا – افغانستان زمانی امضا خواهد شد که شروط افغانستان و منافع ملی کشور از جانب ایالت متحده امریکا پذیرفته شود.

سفیر جمیز دبنز، که امروز پس از سفر به اسلام آباد وارد کابل شده است به رسانه ها گفت که در ملاقات جان کری، وزیرخارجه امریکا با مقامات پاکستانی در اسلام آباد روی موضوع افغانستان به تفصیل صحبت شده است و نتایج این گفتگوها را ساعتی بعد با رییس جمهور کرزی ، درمیان خواهد گذاشت.

دبنز حامل پیام پاکستان

نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان هچنین گفته است که پیامی هم از حکومت جدید پاکستان را با خود به کابل آورده است.

جیمز دبنز گفت: "یک پیام اینست که حکومت جدید پاکستان سخت علاقمند به داشتن روابط نیک با افغانستان است، متعهد است که روابط خود را ، توسعه بخشد. چشم به راه سفر آقای کرزی ، در آیند ه نزدیک به اسلام اباد بوده دلچسپی خاص هم به همکاری در پروسه مصالحه در افغانستان می باشد."

آقای دابنز افزود که در رابطه به مصالح و دفتر طالبان در قطر هم با مقامات پاکستانی صحبت شده است و حکومت جدید پاکستان علاقمندی نشان داد که با این پروسه همکاری نماید و تا جایی که آنها نفوذ دارند طالبان را تشویق خواهند کرد که مذاکرات صلح را در دوحه شروع نمایند همچنان اسلام آباد چشم به راه سفر قریب الوقوع ریس جمهور کرزی به انکشور است.

دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان ، به روز جمعه پس از دیدار سفیر جمیز دبنز، با رییس جمهور کرزی، و دریافت معلومات از نتایج گفتگوها میان وزیر خارجه ایالت متحده امریکا با مقامات پاکستانی خبر داده است که مردم افغانستان انتظار دارد که سفر آینده رییس جمهور کرزی به پاکستان باید نتایج ملموسی را در زمینه توسعه روابط میان دو کشور بخصوص تسریع پروسه صلح افغاسنتان در قبال داشته باشد.

خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان حاکی است اگر سفر رییس جمهور کرزی، به پاکستان در زمینه پروسه صلح موفقیت آمیز نباشد ، نتایج معکوسی را برای هردو کشور در پی خواهد داشت.
XS
SM
MD
LG