لینک های دسترسی

تقاضای امریکا به نهایی شدن سند امنیتی دو جانبه


جیمز کنیگهم، سفیر ایالات متحده امریکا در کابل
سفیر ایالات متحده امریکا در افغانستان می گوید واشنگتن خواهان نهایی سازی توافقنامۀ دوجانبۀ امنیتی میان دو کشور پس از برگشت رئیس جمهور حامد کرزی از بریتانیا و برگزاری لویه جرگه در اواخر ماه نومبر می باشد.

جیمز کنیگهم، سفیر امریکا در یک نشست مطبوعاتی در کابل گفت که اکثریت افغان ها از عقد این سند با ایالات متحده پشتیبانی می کنند و ایالات متحده نیز در صورت نبود چنین توافقنامه نمی تواند برنامه های را پیاده کند که برای افغانستان در نظر دارد.

سفیر ایالات متحده خبر داد که تا هنوز بعضی اختلاف نظر ها در متن توافقنامه بین کابل و واشنگتن وجود دارد و اظهار امیدواری کرد که این سند پس از برگزاری لویۀ جرگۀ مشورتی به تأریخ ۱۹ و ۲۰ نومبر نهایی شود.

آقای کنیگهم بیانات جان کری، وزیر خارجۀ ایالات متحده در رابطه به مصئونیت قضایی سربازان امریکایی را بازتاب داده گفت که در صورت ارتکاب جرم توسط یک سرباز امریکایی، هیچ کسی نمی خواهد سرباز مذکور مجازات نشود.

ایالات متحده می خواست این سند تا پایان ماه اکتوبر نهایی شود اما رئیس جمهور کرزی در مورد دفاع از افغانستان در صورت حملۀ خارجی و محاکمه نکردن سربازان امریکایی هنگام ارتکاب جرم در افغانستان، با ایالات متحده اختلاف نظر دارد.

آقای کرزی می گوید در صورتی که اختلاف نظرها را رفع کرده نتواند، این سند را امضأ نخواهد کرد و حکومت بعدی درمورد آن تصمیم خواهد گرفت.

ویدیوی این گزارش را اینجا مشاهده نمایید.
  • 16x9 Image

    سید ظفر هاشمی

    سید ظفر هاشمی از سال ۲۰۰۷ به اینسو با رادیو آشنا صدای امریکا کار می کند. پیش از آن در شبکۀ خبررسانی سکریپس و مرکز بین المللی برای خبرنگاران در واشنگتن، رادیو نوا، دفتر تولیدی آواز و برنامۀ تحکیم ثبات در افغانستان سرگرم کار رسانه یی بود.

    هاشمی که درجۀ لسانس علوم سیاسی و ژورنالیزم را از دانشگاه مریلند ایالات متحده به دست آورده است، در حال حاضر مصروف فراگیری ماستری در رشتۀ حکومتداری در دانشگاه جانز هاپکینز ایالات متحده امریکا است.

XS
SM
MD
LG