لینک های دسترسی

Breaking News

روابط واشنگتن و کابل پس از انتخاب مجدد بارک اوباما


بارک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده در انتخابات این هفته برای بار دوم به حیث رئیس جمهور این کشور انتخاب شد. با انتخاب مجدد او، تفاهم وهمکاری های این کشور با افغانستان طی چهار سال آینده چگونه خواهد بود؟ این درحالی است که کارشناسان سیاسی در سیاست دوره اول و دوم رئیس جمهور براک اوباما فرقی نمی بینند.

محمد نظیف شهرانی، استاد دیپارتمنت شرق میانه وآسیای مرکزی در پوهنتون اندیانای ایالات متحده به این باور است که روابط فعلی میان افغانستان و امریکا در دوره دوم رییس جمهور بارک اوباما ادامه خواهد یافت. او می گوید که با درنظرداشت کشیدگی مکرر میان کابل و واشنگتن نمی توان انتظار تحول کاملی را در سطح روابط داشت.

اما مجیب الرحمن رحیمی، تحلیلگر مسایل سیاسی مقیم لندن، به این باور است که رییس جمهور بارک اوباما برای دور دوم ریاست جمهوری اش دو نگرانی عمده درقبال افغانستان دارد.
به نظر رحیمی، مساله نخست انتقال قدرت سیاسی بعد از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از سال 2014 است."پایگاه های ایالات متحده امریکا در افغانستان در پی بیرون رفتن نیروهای ائتلاف و امضای توافقنامه و همچنان انتقال مسؤولیت های امنیتی به گونۀ مؤفقانه به نیروهای افغانستان تجهیز و آماده سازی اردو، پولیس و امنیت ملی و چگونگی برخورد ادارۀ آقای اوباما با کشور های منطقه، به خصوص پاکستان و ایران میباشد."

اما جانان موسی زی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان معتقد است که کشورش همکاری نزدیک و گسترده یی در جریان ده سال گذشته با ایالات متحده در عرصه های مختلف مبارزه مشترک برضد دهشت افگنی، تطبیق دموکراسی جوان افغانستان و ایجاد زیربنا در کشور داشته است. " ما امیدوار استیم که بتوانیم در چهار سال آینده در جریان دورۀ دوم ریاست جمهوری آقای اوباما بتوانیم که در تطبیق عملی تمام موارد مؤفقتنامۀ همکاری های ستراتیژیک بین افغانستان و ایالات متحده الی سال 2014 تا ختم پروسۀ انتقال در افغانستان و پس از سال 2014 همکاری ها و مشارکت خود را ادامه بدهیم."

مبارزه با فساد اداری، حکومت داری، و تطبیق روند صلح طیفی از نگرانی های ایالات متحده وجامعه بین المللی از عملکرد افغانستان در ده سال گذشته می باشد. خصوصا که حکومت افغانستان در راستای روند صلح موفقیت های چشمگیری و ملموسی نداشته است.
اما سوالی مطرح می شود که درصورتیکه ادارۀ آینده ایالات متحده درقسمت مذاکره با طالبان به پاکستان توجه کند، واکنش افغانستان چه خواهد بود؟

محمد نظیف شهرانی گرایش ایالات متحده به سمت پاکستان را در راستای تشویق طالبان به الحاق به روند صلح بعید می داند. او استدلال می کند که ایالات متحده طی چند سال گذشته روابطی تیره یی با پاکستان داشته است. به نظر این استاد پوهنتون اندیانا، پاکستان از ایالات متحده به کرات خواستار توقف حملات طیاره های بی پیلوت ایالات متحده علیه تندروان درخاک پاکستان شده اما ادارۀ بارک اوباما آن را نپذیرفته است.
  • 16x9 Image

    محمد احمدی - واشنگتن

    محمد احمدی از سال ۲۰۰۷ به کار در رادیو صدای امریکا در واشنگتن آغاز کرد. او از سال ۲۰۰۱ کار خبرنگاری را به حیث گزارشگر آزاد رادیو صدای امریکا آغاز کرد و در ایران و شهرهای مختلف افغانستان گزارشگر بود. محمد احمدی یک سال گزارشگر تلویزیون آشنا صدای امریکا در کابل نیز بود.

XS
SM
MD
LG