لینک های دسترسی

Breaking News

مناقشۀ سفرای افغانستان و پاکستان در واشنگتن دی سی


محب الله محب و اعزاز احمد چوهدری

سفیر افغانستان می گوید که پاکستان براساس مفکوره اسلام ایجاد شد اما امروز به دلیل حمایت از افراطیت و دهشت افگنی، باعث "شرمساری اسلام شده است".

حمدالله محب دوشنبه در یک بحث با اعزاز احمد چوهدری همتای پاکستانی اش در انستیتوت کارنیگی واشنگتن دی سی گفت که در پاکستان "حمایت سیستماتیک دهشت افگنی وجود دارد".

سفیر افغانستان گفت که تنها کشورش، پاکستان را به حمایت از دهشت افگنی ملامت نمی کند؛ ایران و سایر کشور ها نیز همین مفکوره را دارند و دیری نخواهد گذشت که چین نیز همین موقف را اختیار کند.

در پاسخ، اعزاز احمد چوهدری گفت که ثبات افغانستان بیشتر از هر کشور دیگر به نفع ثبات پاکستان است.

سفیر پاکستان گفت "افغانستان نباید تمام ملامتی را بر پاکستان بیاندازد". او تاکید ورزید که دولت افغانستان بر بخش های بزرگ این کشور حاکمیت ندارد و این خلا سبب ایجاد و تحرک گروهای دهشت افگن چون داعش گردیده است.

آقای چوهدری به صورت ویژه از ولایت ننگرهار نام برد که به گفته وی کشورش از حضور داعش در آن نگرانی دارد.

ارتش مقتدر پاکستان

در بخشی از این بحث، سفیر افغانستان از نفوذ ارتش پاکستان در آن کشور انتقاد ورزید و گفت "ما خواهان کمک به مردم غریب پاکستان استیم تا از زیر سلطۀ نظامیان پاکستانی بیرون شوند".

حمدالله محب گفت کابل آمادهء همکاری با اسلام آباد است اما گفت که حکومت ملکی پاکستان "صلاحیت حرف زدن ندارد و تمام پالیسی های آن کشور توسط اردوی پاکستان تنظیم و عملی می گردد".

این بیانات اما اعزاز احمد چوهدری را برآشفته ساخت و او اظهارات آقای محب را نوعی مداخله در امور داخلی پاکستان خواند و گفت "نمی خواهم در این رابطه حتی ابراز نظر کنم".

این دیپلومات پاکستان اما دولت افغانستان را به ضعف حکومتداری متهم کرده گفت که گزارش های وجود دارد که از موجودیت فساد اداری، ضعف نیرو های امنیتی، تولید و قاچاق مواد مخدر و مشکلات اقتصادی در افغانستان گواهی می دهند.

آقای چوهدری گفت "افغانستان تا ملامتی را بر دوش پاکستان می اندازد، باید به مشکلات درونی خود بنگرد و راه های حل و بیرون رفت از آن را تشخیص دهد".

سفیر افغانستان در پاسخ گفت که فساد تنها پدیدۀ موجود در داخل افغانستان نیست و پاکستان نیز از آن به اندازۀ کافی متاثر شده است.

پاکستان دیروز و امروز

این بحث زمانی داغ تر شد که سفیر پاکستان گفت که پاکستان در زمان تجاوز شوروی به میلیون ها افغان پناه داد و سه میلیون افغان تاکنون نیز در پاکستان زندگی می کنند.

در پاسخ سفیر افغانستان گفت "می پذیریم که پاکستان افغان ها را پناه داده اما در بدل آن خوبی امروز نمی شود اجازه دهیم دهشت افگنان را به خاک ما ارسال کنید".

فراهم آوری پناهگاه های امن به طالبان و سایر گروه های مخالف حکومت افغانستان (کشته شدن اسامه بن لادن، مرگ ملا عمر در کراچی، صدور پاسپورت و کشته شدن ملا منصور در خاک پاکستان)، تشدید تدابیر شدید امنیتی در امتداد خط دیورند، دعوت طالبان به صلح و ... از مسایلی بود که دو سفیر روی آن بحث کردند و هر یک دیدگاه های دیپلوماتیک شان را بیان داشتند.

آقای چوهدری، هر گونه اتهام مبنی بر حمایت پاکستان از دهشت افگنی و گروه های دهشت افگن "بازی ملامت سازی" عنوان کرده گفت که پاکستان در مبارزه علیه دهشت افگنی به ویژه در مناطق قبایلی اقدامات چشمگیری را انجام داده است.

سفیر پاکستان در واشنگتن تاکید ورزید که اسلام آباد خواهان حل صلح آمیز جنگ افغانستان است.

روابط اسلام آباد و کابل از آغاز حکومت وحدت ملی به اینسو به حدی متشنج بوده که باعث لغو سفر عبدالله عبدالله، رئیس اجراییۀ افغانستان به پاکستان و بورد های کرکت دو کشور رقابت های ۲۰ اوورۀ شان را که قرار بود در کابل و پاکستان برگزار شود، فسخ کردند.

اما چین گفته است که میان این دو کشور همسایه میانجگری می کند و قرار است در آیندۀ نزدیک وزیر خارجۀ چین به پاکستان برود.

XS
SM
MD
LG