لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا نتایج بررسی بمبارد شفاخانه کندز را اعلام میکند


داکتران بی سرحد گفته اند که در جریان حمله ١٠٥ نفر مریض در شفاخانه کندز بستر بودند.

وزارت دفاع ایالات متحده امروز جمعه گزارش مکمل تحقیقاتی حملۀ سال گذشته بر شفاخانه داکتران بی سرحد در کندز را نشر می کند.

در آن حمله، هواپیمایی ای سی ١٣٠ امریکایی به تاریخ سوم اکتوبر ۴٢ تن جان باختند.

مقامات امریکایی گفته اند که به ارتباط آن حادثه به شمول یک جنرال به ١٦ نظامی امریکایی جزا های انضباطی اعلام گردیده است.

جنرال جان کمپبل فرماندۀ ارشد پشین نیرو های امریکایی در افغانستان گفته بود که نظامیان دخیل در واقعۀ حمله بر شفاخانۀ داکتران بی سرحد در کندز را از وظایف شان برکنار کرده و علیه آن منسوبین، اقدامات سر زنشانۀ دیگری نیز صورت خواهد گرفت.

جنرال کمپبل همچنان گفته بود که یک رشته نارسایی های تخنیکی و اشتباهات انسانی باعث شده بود که طیارۀ جنگی ایالات متحده سهواً شفاخانۀ خیریه ای را در کندز آماج قرار داده و ویران سازد.

بر اساس تحقیقات، طیارۀ اعزامی نیرو های امریکایی، در ظرف ۲۵ دقیقه، ۲۱۱ گلوله را بر ساختمان شفاخانۀ یاد شده شلیک کرد و آن حمله تا وقتی دوام کرد که موسسۀ داکتران بی سرحد با نیرو های ائتلاف در تماس شده و فرماندهان پس از پی بردن به اشتباه شان، دستور توقف حمله را صادر کردند.

مقامات امریکایی می گویند عملۀ طیارۀ نوع AC-۱۳۰ در اصل برای از بین بردن یک پناهگاه طالبان اعزام شده بود، و ساختمان این پناهگاه، در چند صد متری شفاخانۀ داکتران بی سرحد قرار داشت.

به گفتۀ آنان، نارسایی های تخنیکی باعث شد که سرنشینان طیاره، بر نشانی های فزیکی ساختمان اتکأ کنند و این اشتباه منتج به هدف قرار گرفتن شفاخانه گردید.

مقامات امریکایی پذیرفته اند که در شفاخانۀ یاد شده، فعالیت های خصمانه دیده نشده است و این را نیز می پذیرند که اگر دقت بیشتر صورت می گرفت، چندین بار فرصت آن پیش آمده بود که از این واقعه جلوگیری شود.

XS
SM
MD
LG