لینک های دسترسی

Breaking News

امیدواری سفیر امریکا به امضأی سند امنیتی تا چند هفته


سفیر ایالات متحده در افغانستان تا هنوز ابراز امیدواری می کند که رئیس جمهور حامد کرزی توافقنامۀ دوجانبۀ امنیتی را در چند هفتۀ آینده امضأ کند.

جیمز کنینگهم امروز در مراسم به روز همبستگی زنان در سفارت امریکا به خبرنگاران گفت "این آرزو و توقع من است که ما بلاخره در هفته های پیش رو قرارداد دو جانبه امنیتی خود را امضا کنیم تا بتوانیم در مورد چگونگی روابط مان به تمام مردم افغانستان روشنی بدهیم."

پس از ماه ها تلاش برای ترغیب رئیس جمهور افغانستان تا این قرارداد امنیتی را امضأ کند، رئیس جمهور ایالات متحده دو هفته پیش قوای نظامی امریکا را دستور داد تا برای تطبیق گزینۀ صفر – خروج تمامی سربازان – آمادگی گیرند.

اما وزارت دفاع ایالات متحده روز گذشته با علنی سازی بودجۀ سال مالی ۲۰۱۵، برای جنگ امریکا در خارج خواهان ۸۰ میلیارد دالر شده است.

این بودجه بیشتر در جنگ عراق و افغانستان به مصرف می رسد و منتقدین می گویند در صورتیکه رئیس جمهور باراک اوباما می خواهد جنگ افغانستان را خاتمه دهد، پس چرا این مبلغ هنگفت را به جنگ در آن کشور تخصیص داده است.

بودجۀ عملیات نظامی در خارجی از بودجۀ عادی وزارت دفاع امریکا علحیده می باشد و از این پول برای جنگ امریکا در عراق و افغانستان استفاده می شود.

مقامهای امریکایی در گذشته گفته بودند که با کاهش جنگ در افغانستان، مصارف آن نیز کاهش خواهد یافت.
XS
SM
MD
LG