لینک های دسترسی

Breaking News

تنش دپلوماتیک فرانسه و امریکا؛ بایدن و مکرون به زودی صحبت می‌کنند


حکومت فرانسه گفته است که قرار است در چند روز آینده، جو بایدن رییس جمهور ایالات متحده با امانویل مکرون، همتای فرانسه‌ای اش در مورد تنش دپلوماتیک ناشی از قرارداد فروش زیردریایی‌های امریکایی به آسترالیا، صحبت کند.

ایالات متحده و بریتانیا هفتۀ گذشته قرارداد فروش هشت زیردریایی‌ را که با انرژی هسته‌ای فعالیت می‌کند، با آسترالیا امضا کردند و در پی آن آسترالیا قرارداد ۶۶ میلیارد دالری را لغو کرد که در سال ۲۰۱۶ برای خریداری ۱۲ زیردریایی با فرانسه بسته بود.

یک سخنگوی دولت فرانسه روز یکشنبه ۱۹ سپتمبر (۲۸ سنبله) گفت که آقای بایدن خواسته است که به زودی با رییس جمهور مکرون صحبت کند. سخنگوی دولت فرانسه گفته است که پاریس خواستار "وضاحت" است که چرا معاملۀ این کشور با آسترالیا لغو شده است.

فرانسه در اعتراض به امضای قرارداد جدید میان آسترالیا و ایالات متحده و بریتانیا، سفیران خود را از کانبیرا و واشنگتن فراخواند، اما سفیر آن کشور در لندن هنوز حضور دارد.

سکات موریسن، صدر اعظم آسترالیا روز یکشنبه گفت که کشورش به خاطر زیردریایی‌هایی که فرانسه فرمایش ساختن آن را داده بود، نگرانی داشت زیرا تصور می‌رفت که این زیردریایی‌ها ممکن نیازمندی قوای بحری آسترالیا را فراهم کرده نتواند.

صدر اعظم آسترالیا ضمن بیان اینکه سرخوردگی فرانسه را در این زمینه درک می‌کند، بار ملامت لغو شدن معامله با پاریس را به دوش تنش‌های فزاینده در حوزۀ اقیانوس هند-آرام انداخت، اما به صف آرایی گستردۀ چین در این حوزه که ایالات متحده نیز نگران آن است، هیچ اشاره‌ای نکرد.

آقای موریسن گفت: "باید [فرانسه] تمام دلایل را بداند که ما نگرانی عمیق داشتیم که قابلیت‌های زیردریایی‌های فرانسه‌ای، نیازمندی‌های علایق استراتیژیک مان را برآورده کرده نمی‌تواند و بسیار آشکارا گفته‌ایم که تصامیم ما بر مبنای علایق استراتیژیک مان اتخاذ می‎‌شود...برای ما منافع ملی آسترالیا اولویت دارد."

چین فراهم آوری تکنالوژی هسته‌ای زیردریایی امریکایی به آسترالیا را تقبیح کرده و آن را یک اقدام "غیرمسوولانه" توصیف کرده است.

ژان ییف لودریان، وزیر خارجۀ فرانسه روز شنبه در مصاحبه با شبکۀ ۲ تلویزیون فرانسه گفت که لغو معاملۀ کانبیرا با پاریس یک "بحران" بود. او با اشاره به لغو این معامله گفت: "اینجا دروغ، دورویی، نقض بزرگ اعتماد و تحقیر وجود دارد."

XS
SM
MD
LG