لینک های دسترسی

Breaking News

اظهارات رئیس جمهور اوباما در رابطه به یازدهم سپتمبر


اظهارات رئیس جمهور اوباما در رابطه به یازدهم سپتمبر

رئیس جمهور اوباما در حالی که ملت را به اتحاد و خدمت گذاری فرا می خواند از قربانیان امریکا در طول ۱۰ سال گذشته، از زمان آغاز حملات یازدهم سپتمبر یاد بود به عمل آورد.

وی تاریخ یازدهم سپتمبر را در سال ۲۰۱۱ روز وطن دوستی و روز ملی خدمت و یاد بود اعلام داشت. در این روز مردم امریکا به اشتراک در خدمات عامه ترغیب شدند. آنها این روز را با فعالیت ها و مراسم مناسب در حالی برگزار می کنند که بیرق امریکا نیمه برافراشته بوده و جهت ارج گذاری به قربانیان حملات یازدهم سپتمبر برای لحظاتی در جریان روز سکوت اختیار می کنند.

احمد فواد لامع، خبرنگار رادیو و تلویزیون آشنا درتماس مستقیم از شهر نیویارک در رابطه با مراسم یادبود معلومات ارائه کرد.

درعین حال جورج دبلیو بُش رئیس جمهور سابق ایالات متحده و همسرش با گذاشتن اکلیل گل در مقابل سنگ یاد بود در حالی به قربانیان ارج گذاشتند که دونالد رامس فلید وزیر دفاع سابق نیز آنها را همراهی می کرد.

در حمله بر وزارت دفاع ۱۸۴تن کشته شده بود.

اظهارات رئیس جمهور اوباما در رابطه به یازدهم سپتمبر
اظهارات رئیس جمهور اوباما در رابطه به یازدهم سپتمبر

لیون پنیتا وزیر دفاع ایالات متحده در کمک با ۳۰۰ داوطلب، پارکی را برای یاد بود از حملات یازدهم سپتمبر در ایالت مریلند اعمار کرد.

او گفت یکی از آن سخنانی را که همیشه در مورد آن حادثۀ تراژید گفته ام اینست که این کشور یک الهام فوق العاده، یک انعطاف پذیریی خارق العاده و یک ایثار عظیم را به تصویر کشیده اند.

وی از مردم امریکا برای از خود گذری شان تمجید به عمل آورد.

از جانب دیگر راین کراکر سفیر ایالات متحده در افغانستان در محفلی که برای یاد بود از حملات یازهم سپتمبر برگذار شده بود گفت، امروز یک بار دیگر از حملات دهشت افگنی بر ایالات متحده یاد بود بعمل می اوریم که با کار ما در افغانستان ربط دارد.

جان الن قوماندان عمومی نیروهای ناتو در افغانستان که در آن محفل اشتراک داشت القاعده را تهدید عنوان نموده از مبارزه در مقابل آن یاد آور شد.

اظهارات رئیس جمهور اوباما در رابطه به یازدهم سپتمبر
اظهارات رئیس جمهور اوباما در رابطه به یازدهم سپتمبر

در روز یاد بود از قربانیان حادثۀ یازدهم سپتمبر مایک مولن لوی درستیز عمومی قوای مسلح ایالات متحده نیز از به قربانیان و خوانواده های آنها ادای احترام نمود.

او گفت در این مکان، زندگی ها خاتمه یافت، خواب ها در هم شکست و سرنوشت ها آناً تغیر یافت. آرزو ها به گونۀ تراژیدی از بین رفت.همۀ ما برای عذا داری و یابود از آن آرزو ها به اینجا آمده ایم. ولی بهترین احترام وبزرگداشت در گرد آمدن ما نه بلکه در دل ها و اعمال ما باقی میماند.

درهمین حال زلمی رسول وزیر خارجۀ افغانستان در مراسم یاد بود از حملات یازدهم سپتمبر در مقر سفارت ایالات متحده در کابل از وجه مشترک میان مردم ایالات متحده و افغانستان یاد دهانی نمود.

از جانب دیگر اکلیل حکیمی سفیر افغانستان در واشنگتن نیز با مردم امریکا ابراز همدردی نموده می گوید که افغان ها نیز از درد حملات دهشت افگنی واقف هستند و مانند یک تعداد زیادی امریکایی ها آنها نیز از خشونت های افراطگرایان و القاعده رنج برده اند.

نیگیل شینواند سفیر برتانیه در واشنگتن با ابراز تسلیت به مردم امریکا ، برتانیه را نیز همدرد ایالات متحده خواند. شینواند گفت، آن کشور از روند احیای مجدد ایالات متحده تمجید به عمل می آورد. وی افزود که در جریان حملات یازدهم سپتمبر ، داکتران ، نرس ها ، کارمندان طبی، پولیس و کارمندان اطفائیه از سراسر ایالات متحده به شهر نیویارک و واشنگتن شتافتند. و مشابهاً مردم برتانیه نیز در سال ۲۰۰۵ بعد از حملات بر لندن از خود انعطاف پذیری نشان دادند.

در رابطه به یاد بود از دهمین سالگرد حملات دهشت افگنی یازدهم سپتمبر کترین اشتون منشی سیاست خارجی اتحادیۀ اروپائی در بیانیۀ گفت، ۱۰ سال بعد از حملات یازدهم سپتمبر، اتحادیه اروپایی، قربانیان آن روز وحشتناک و همه افرادی که از حملات دهشت افگنان رنج بردند، به خاطر دارد. کترین اشتن علاوه نمود که اتحادیۀ اروپایی تلاش دارد تا نه تنها تهدیدهای دهشت افگنی را محو سازد بلکه آن را ریشه یابی نیز کند.

از جانب دیگر جان بیرل سفیر ایالات متحده در مسکو، در مراسم یاد بود حملات دهشت افگنی یازدهم سپتمبر از همدردی روسیه در این راستا ابراز امتنان نمود.

او گفت برای امریکایی ها تاریخ یازدهم سپتمبر به مثابۀ یک روز درد آور هست و باقی خواهد ماند ولی این درد با سهیم شدن و درک آن توسط دوستان ما در روسیه کاهش یافت.

در همین حال رهبر روحانی مسیحی پاپ بینیدکت در ایتالیا برای قربانیان و خانواده های آنها در مراسم دعا خوانی اشتراک نمود. وی از تمام مردم جهان خواست تا خشونت را تقبیح کنند.

در حالی ۱۰ سال از حملۀ ایالات متحده بر افغانستان می گذرد ، امریکایی ها در سراسر جهان از این روز یاد بود به عمل می آورند، عساکر امریکایی در افغانستان نیز طی محفلی به قربانیان حملات یازدهم سپتمبر ارج گذاشتند.

XS
SM
MD
LG