لینک های دسترسی

Breaking News

استقبال امریکا به خاطر از سرگیری انتقال کمک های بشردوستانه به یمن


ملل متحد می گوید که حدود هفت میلیون یمنی با تهدید قحطی روبرو است.

واشنگتن از اقدام عربستان سعودی به خاطر اجازه دادن برای انتقال کمک های بشردوستانه به یمن استقبال کرد و خواستار آغاز مذاکرات برای حل بحران یمن شد.

ایتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی هفته گذشته اعلام کرد که بنادر حدیده و صلیف را به روی ورود کمک های بشردوستانه به یمن باز می کند و به پرواز های ملل متحد نیز اجازه نشست را در میدان هوایی صنعا می دهد.

قصر سفید روز جمعه این اقدام ایتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی را "گام نخست" در راستای رساندن غذا، دوا و مواد سوخت به مردم یمن خواند.

در همین حال یک سخنگوی ملل متحد گفته است که این ایتلاف اجازه از سرگیری پرواز های حامل کارمندان امداد رسانی ملل متحد را در میدان هوایی صنعا داده اما تا کنون کشتی های حامل گندم و ادویه، اجازه لنگر انداختن به بنادر یمن را بدست نیاورده است.

ایتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی که به حمایت از حکومت یمن در برابر شورشیان حوثی تحت پشتیبانی ایران می جنگد، اوایل ماه جاری میلادی در واکنش به پرتاب یک میزایل توسط حوثی ها به ریاض، تمام بنادر زمینی، هوایی و بحری یمن را مسدود کرد.

این اقدام انتقاد شدید ملل متحد و سایر سازمان های امداد رسان را بر انگیخت چون میلیون ها یمنی با قحطی روبرو بوده و ادامه حیات آنان وابسته به کمک های بشردوستانه است که از طریق همین بنادر به یمن می رسد.

قصر سفید همچنین بر حمایت ایالات متحده از ایتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در برابر "تجاوز سپاه پاسداران ایران و نقض صریح قوانین بین المللی" توسط این نیروی ایرانی تاکید ورزیده است.

جنگ داخلی یمن از ماه مارچ ۲۰۱۵ تا کنون جان بیش از ۱۰ هزار نفر را گرفته و حدود ۵۰ در صد کشته شدگان غیر نظامیان اند.

XS
SM
MD
LG