لینک های دسترسی

Breaking News

درگیری تازۀ اعتراض کنندگان و پولیس در بالتیمور


قیود بر گشت و گزار تا هنوز هم در شهر بالتیمور ایالت مریلند نافذ است.

پولیس شهر بالتیمور، با نزدیک شدن قیود شبگردی، به اعتراض کنندگان که در جاده ها حضور داشتند هشدار دادند تا قانون را مراعات کرده و جاده ها را ترک کنند.

باآنکه نیم ساعت از آغاز قیود شبگردی گذشت اما صدها اعتراض کننده که اوایل شنبه شب به وقت شرق امریکا به استقبال از متهم قرار دادن شش پولیس در مرگ فریدی گِری به جاده ها ریختند.

راه پیمایی در سرتاسر شهر بالتیمور با حضور گستردۀ پولیس و تدابیر شدید امنیتی برگزار شد و اعتراض کنندگان با سر دادن نعره های "بدون عدالت، صلح تامین نمی شود"، از حکم محکمه استقبال کردند.

مرگ گری ۲۵ ساله در اسارت پولیسُ باث خشم مردم شد و هزاران نفر هفتۀ گذشته دست به اعتراض زدند، اما در شهر بالتیمور، زادگاه گِری، اعتراضات به خشونت گرایید و مظاهره کنندگان با پولیس درگیر شدند.

با تاریک شدن هوا، اعتراض کنندگان به غارت و چور و چپاول ملکیت ها و دکان های مردم زده و وسایط پولیس را تخریب کردند.

حکومت ایالتی در مریلند، برای حفظ جان مردم و ملکیت های خصوصی، برای یک هفته قیود شبگردی را از ساعت ۱۰ شب تا ۵ صبح اعلام کرد.

واکنش قصرسفید و مجلس نمایندگان

جمعه شب نیز پولیس تعدادی از اعتراض کنندگان را بازداشت کرد که پس از ساعت ۱۰ شب در جاده ها حضور داشتند.

اما اعتراض کنندگان استدلال کردند که به تعقیب متهم شدن شش افسر پولیس دیگر ضرورت بر انفاذ قیود شبگردی وجود ندارد.

برخی ناظرین گفتند که پولیس در مقایسه با روز های قبل، پس از اتهام بالای افسران پولیس در ارتباط به قضیۀ مرگ فریدی گری، جمعه شب رفتار خشن تری علیه اعتراض کنندگان نشان دادند.

مارلین موسبی، لوی سارنوال بالتیمور، روز جمعه گفت "یافته‌های بدست آمده از تحقیقات مستقل، جامع و کامل همراه با نظر پزشک قانونی، ثابت می ‌کند واقعه که مرگ آقای گری قتل نفس بوده و ما را متقاعد به این می‌ کند که علیه این مأموران جزا تعیین کنیم."

بازداشت غیرقانونی، ضرب و جرح، قتل غیرعمد و همچنین قتل عمد از نوع درجه دوم، از جمله اتهامات مطرح شده علیه افسران پولیس است.

رئیس جمهور ایالات متحده نیز روز جمعه در سخنانی گفت " بسیار حیاتی که حقیقت روشن شود که چه بر سر فردی گری آمده است."

اما رئیس جمهور اوباما چور و چپاول و غارت ملکیت های عامه از سوی اعتراض کنندگان را "اعتراضات مدنی" نخوانده گفت که عاملین آن محاکمه خواهند شد.

از سوی دیگر، جان بیئنر، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده در صحبت با یکی از شبکه های تلویزیونی امریکایی گفته است که اگر اتهامات جنایی وارده بر شش افسر پولیس حقیقت داشته باشد، به گفتۀ آقای بیئنر آنان عمل "غیر قابل قبول و ظالمانۀ" را انجام داده اند.

XS
SM
MD
LG