لینک های دسترسی

Breaking News

کری: مذاکرات با ایران تمدید نمی شود


فلیپ هاموند وزیرخارجۀ بریتانیا با همتای امریکایی خود در لندن

تا هنوز هم "اختلافات قابل توجهی" در مذاکرات روی برنامۀ هسته یی ایران وجود دارد.

وزیر خارجۀ امریکا شام شنبه در لندن، این مطلب را پیش از مذاکرات هسته یی روز یکشنبه با مقامات ایرانی در ژینو، بیان داشت.

جان کری گفت که تا هنوز هم راه درازی برای پیمودن باقی است اما علاوه کرد که اگر توافق تا ۳۱م مارچ حاصل نشود، مذاکرات تمدید نخواهد شد.

آقای کری گفت " رئیس جمهور اوباما هیچ تمایلِ به تمدید مذاکرات فراتر از زمان از پیش تعین شده ندارد."

قرار است وزیرخارجۀ امریکا با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود ملاقات کند تا بینند که آیا دو جانب می توانند اختلافات باقیمانده را حل کنند یا نه.

آقای کری گفت "می توانیم در این مذاکرات پیشرفت ایجاد کنیم اما باید دریابیم که آیا ایران می تواند به گفته هایش مبنی بر صلح آمیز بودن برنامۀ اتمی اش عمل کند یا خیر."

وضع تعزیرات جدید بر روسیه

آقای کری شام شنبه پس از مذاکرات با فلیپ هاموند، همتای بریتانیایی خود درلندن گفت "بارک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده تا چند روز آینده، امکان وضع تعزیرات جدید بر روسیه را بررسی کرده و تصمیم خواهد گرفت که اقدام بعدی امریکا چه خواهد بود.

مذاکرات دو جانب – امریکا و بریتانیا - روی حمایت روسیه از شورشگری مسلحانه در شرق اوکراین متمرکز بود.

پیش از آن، صبح شنبه آقای کری گفت که جامعۀ بین المللی روی وضع تعزیرات اضافی بحث می کنند.

باآنکه روسیه همواره دخالت مستقیم در شرق اوکراین را رد کرده اما به خاطر حمایت مسکو از شورشیان جدایی طلب طرفدار روسیه در شرق اوکراین و الحاق جزیرۀ کریمه، با تعزیرات ایالات متحده و بین المللی مواجه شده است.

روابط فلسطین - اسراییل

از سوی دیگر آقای کری با توجه به توقف پرداخت درآمد مالیاتی فلسطینیان گفت که مشکلات مالی ادارۀ فلسطینیان می تواند امنیت فلسطین و اسراییل را متضرر سازد.

جان کری در لندن گفت "بدون درآمد مالیاتی، مقامات فلسطینی شاید همکاری امنیتی با اسراییل را توقف داده - حتا از بین ببرند."

وقتی مقامات فلسطینی پیشنهاد الحاق به محکمۀ بین المللی جنایی را به ملل متحد پیشکش کردند، سفیر فلسطین در ملل متحد آن اقدام را "گام نهایت مهم" در راستای تامین عدالت به مردم فلسطین خواند..

اسراییل طی یک اقدام تلافی جویانه از تلاش آن گروه به منظور پیوستن به محکمۀ جنایی بین المللی، از پرداخت درآمد مالیاتی مقامات فلسطینی، از ماه گذشته به اینسو خودداری کرده است.

این مطلب بااستفاده از آژانس خبری اسوشیتدپرس و صدای امریکا تهیه شده است.

XS
SM
MD
LG