لینک های دسترسی

Breaking News

در بدل رهایی سرباز امریکایی پنج طالب رها می شود


مادر و پدر خورد ضابط امریکایی که در کنار رئیس جمهور ایستاده اند
بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده می گوید که از چندین سال به اینسو تلاش داشتند تا بوو برگدال، خوردضابط امریکایی را از چنگ اسارت رها سازند.

آقای اوباما گفت که رهایی بووی برگدال "یادآورندۀ تعهد تزلزل ناپذیر امریکا است که هیچ زن و مرد نظامی خود را در میدان جنگ رها نمی کند.

برگدال، خورد ضابط اردوی امریکا، پس از پنج سال اسارت در نزد طالبان، به دنبال ماه ها مذاکرات غیر مستقیم ایالات متحده و طالبان با قطر – که به حیث میانجی عمل می کرد – رها شد و اکنون در حفاظت نیرو های ویژۀ ایالات متحده در بگرام به سر می برد.

رئیس جمهور امریکا در حالیکه پدر و مادر برگدال در کنار وی ایستاده بودند علاوه کرد که حکومت ایالات متحده در بدل رهایی بوو، پنج زندانی طالبان را از زندان گوانتامو رها کرده به دولت قطر تسلیم خواهد کرد.

آقای اوباما می گوید "دولت قطر به ایالات متحده اطمینان داده است که رهایی زندانیان و تسلیمی آنان به قطر امنیت ملی ایالات متحده را به خطر نمی اندازد."

مقامات نظامی امریکا گفته اند که آن پنج زندانی طالب، کم از کم تا یکسال نمی توانند قطر را ترک کنند.

رئیس جمهور امریکا از امیر قطر که در تحقق رهایی بوو حکومت امریکا را کمک کرد و از حکومت افغانستان که همواره از اقدامات امریکا در راستای رهایی بوو حمایت کرده است، سپاسگذاری کرد.

آقای اوباما گفت که ایالات متحده در آینده نیز از روند مصالحۀ ملی به رهبری افغان ها پشیتیبانی خواهد کرد " روندی که متضمن صلح و آرامش در افغانستان متحد است."

اوباما گفت یکبار دیگر تصریح کرد که در اخیر سال روان، امریکا جنگ درازمدت خود را در افغانستان خاتمه می دهد.
بوو برگدال، خوردضابط امریکایی که در سال ۲۰۰۹ اسیر طالبان شد
بوو برگدال، خوردضابط امریکایی که در سال ۲۰۰۹ اسیر طالبان شد

پدر و مادر بوو برگدال با ابراز امتنان از حکومت ایالات متحده در راستای رهایی فرزند شان گفتند که بی صبرانه منتظر برگشت فرزند شان اند.

چک هیگل، وزیر دفاع امریکا می گوید که حکومت "هیچگاهی برگدال را فراموش نکرد و تلاش برای برگشتاندن او را به امریکا متوقف نساخت."

یک مقام ارشد وزارت دفاع امریکا می گوید زمانیکه برگدال داخل هلیکوپتر نظامی امریکا شد، و فهمید که در حفاظت نیرو های ویژۀ ایالات متحده قرار دارد، نتوانست احساسات خود را کنترول کند.

جان کری، وزیر خارجۀ ایالات متحده با نشر اعلامیه یی گفت مدت زمانی را که برگدال در اسارت گذشتانده است، برای برگدال و خانواده اش، جبران ناپذیر است.

آقای کری گفت که روز شنبه با حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان از طریق تلیفون صحبت کرده و در بارۀ رهایی برگدال به آقای کرزی معلومات داد.

مقامات می گویند که رهایی این خوردضابط امریکایی در شرق افغانستان، بدون کدام خشونت انجام شد.

مقامات امریکایی تا هنوز در بارۀ نام و مشخصات پنج عضو گروه طالبان که قرار است از زندان رها شوند چیزی نگفته اند.

برگدال که بیست و هشت سال عمر دارد، شهروند ایالت آیداهو امریکا است که به تاریخ ۳۰ جون ۲۰۰۹، دو ماه پس از حضورش در افغانستان، توسط طالبان اسیر شد.
XS
SM
MD
LG