لینک های دسترسی

Breaking News

واشنگتن از بغداد خواستار محافظت تاسیسات دپلماتیک امریکا در عراق شد


در پی حملۀ راکتی بر سفارت ایالات متحدۀ امریکا در بغداد، پایتخت عراق، وزارت خارجۀ امریکا از عراق خواست تا به تعهدات خود پابند باشد و از تاسیسات دپلوماتیک امریکا محافظت کند.

نظامیان امریکایی با نشر اعلامیه‌ای گفته اند که کم از کم پنج راکت کاتیوشا نوع روسی شام یکشنبه ۲۶ جنوری (ششم دلو) بر ساحۀ سبز بغداد که سفارت امریکا نیز در آن موقعیت دارد، پرتاب شده بود.

خبرگزاری اسوشیتدپرس از قول دو کارمند سفارت امریکا در بغداد گزارش داده است که یک راکت بر یک رستوران در داخل محوطۀ سفارت امریکا اصابت کرده است که در اثر آن یک کارمند سفارت زخم برداشته است.

این دو کارمند سفارت که نخواسته اند نام شان گرفته شود، در مورد هویت همکار زخمی شان و نیز شدت جراحت وی جزییاتی ارایه نکرده اند.

عادل عبدالمهدی، صدر اعظم عراق ضمن تقبیح این حملات گفته است که حکومت عراق به محافظت ماموریت‌های دپلوماتیک در آن کشور متعهد است.

در این حال، وزارت خارجۀ امریکا گفته است که از سپتمبر ۲۰۱۹ تا کنون بیش از ۱۴ حمله توسط شبه نظامیان ایرانی یا شبه نظامیانی که از سوی ایران حمایت می‌شوند، بر اهداف امریکایی در عراق انجام شده است.

پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در حملۀ هوایی امریکا، حملات بر اهداف امریکایی در عراق افزایش یافته است. تنها در ماه روان سه بار بر سفارت امریکا در بغداد راکت پرتاب شده است.

ایران در واکنش به کشته شدن سلیمانی، بر دو پایگاه نظامی امریکا میزایل‌های بالستیکی را پرتاب کرد و شبه نظامیان مورد حمایت ایران به تاریخ ۳۱ دسمبر ۲۰۱۹ بر سفارت امریکا در بغداد یورش بردند.

XS
SM
MD
LG