لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: شورشیان حوثی باید کارمندان محلی سفارت امریکا در یمن را آزاد کنند


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا

ایالات متحده روز پنجشنبه ۱۱ نومبر (۲۰ عقرب) از شورشیان حوثی خواست تا شماری نامعلومی از کارمندان محلی را که برای سفارت امریکا مستقر در یمن کار می کنند، از قید آزاد کنند.

خبرگزاری فرانس پرس از قول ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ ایالات متحده گزارش داده است که مجتمعی که قبلاً به عنوان سفارت امریکا در یمن مورد استفاده قرار می گرفت از سوی حوثی‌ها نقض شده است. سفارت امریکا چندین سال قبل پس از بروز جنگ داخلی یمن از آن کشور به عربستان سعودی انتقال داده شد.

این سخنگوی وزارت خارجهٔ ایالات متحده که نامش در گزارش ذکر نشده،‌ گفته است که بیشتر کارمندان سفارت امریکا آزاد شده اند، اما شورشیان حوثی هنوز هم شماری از کارمندان سفارت آن کشور را در بند نگهداشته اند.

به گفتهٔ این سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا:‌ "ما نگرانیم که کارمندان یمنی سفارت ایالات متحده در صنعا، هنوز بدون کدام توضیح توقیف می شوند و ما خواهان آزادی فوری آنان استیم."

اما سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا مشخص نکرده است که به چه تعداد کارمندان محلی سفارت امریکا در یمن توقیف شده اند و دلیل بازداشت شان چه بوده است.

سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا همچنین از شورشیان حوثی یمن خواست تا مجتمع سفارت ایالات متحده مستقر در صنعا را ''به طور فوری تخلیه" کنند و همه ملکیت آنرا که ضبط کرده اند، بازگردانند.

این سخنگوی گفت که واشنگتن بر مصوونیت آنعده افرادیکه به حکومت امریکا در خارج از ایالات متحده خدمت کرده اند، متعهد است و روی همین دلیل، با شرکای بین المللی خود یکجا تلاش می‌کند تا این افراد توقیف شده در یمن، آزاد شوند.

به گفتهٔ مقام های سازمان ملل متحد، جنگ داخلی یمن، این کشور را با بدترین بحران بشری مواجه کرده و از جمله ۳۰ میلیون جمعیت آن کشور، نزدیک به ۸۰ در صد آن به کمک های بشری متکی اند.

پس از آنکه شورشیان حوثی که از حمایت ایران برخوردار اند، در سال ۲۰۱۴ صنعا، پایتخت یمن، را تصرف کردند، عبدربه منصور هادی، رییس جمهور مخلوع و به رسمیت شناخته شدۀ آن کشور در ریاض، پایتخت عربستان سعودی،‌ در تبعید به سر می‌برد.

ایتلاف به رهبری عربستان سعودی به حمایت از حکومت آقای هادی از ماه مارج ۲۰۱۵ میلادی به این سو،‌حملات را بر ضد شورشیان حوثی در یمن آغاز کرد و این کشور از آن زمان تا کنون صحنهٔ جنگ خونینی بوده که جان بیش از ١٣٠ هزار نفر را گرفته است.

XS
SM
MD
LG