لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا رهبر یک شبکه جنایتکار جاپانی را به فروش مواد هسته‌ای متهم کرد


مقامات ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۱ فبروری (دوم حوت) گفتند که اعضای شبکهٔ جنایتکار جاپانی "یکوزا" را به فروش مواد هسته‌ای و تامین مالی یک شبکه تسلیحاتی غیرقانونی، متهم کردند.

براساس اسناد محکمهٔ شهر منهاتن نیویارک، تاکشی ابیساوا، رهبر این شبکه و سامفوپ سینگاسیری، یکی از اعضای آن در ماه اپریل سال ۲۰۲۲ به قاچاق مواد مخدر و اسلحه نیز متهم شده بودند.

متیو اولسن، معاون بخش امنیت ملی وزارت عدلیهٔ امریکا گفت: "این افراد به توطه برای فروش مواد هسته‌ای و مواد مخدر مرگبار از میانمار و خرید تسلیحات نظامی به نمایندگی از یک گروه شورشی مسلح متهم می‌باشند."

اولسن افزود: "تصور اینکه این تلاش‌ها چه عواقبی را به همراه می‌داشت، وحشتناک است و وزارت عدلیه کسانی را که این مواد را قاچاق می‌کنند و امنیت ملی و ثبات بین المللی و ایالات متحده را تهدید می‌کنند، پاسخگو قرار می‌دهد."

در اسناد محکمه ادعا شده است که تسلیحات نظامی که بخشی از این قرارداد بود، شامل میزایل‌های زمین به هوا می‌باشد. سارنوالان ادعا می‌کنند که ابیساوا با "وقاحت" مواد حاوی یورانیم و پلوتونیم را به همراه مواد مخدر از میانمار منتقل کرده است.

ابیساوا در سال ۲۰۲۰ به یک افسر مخفی گفته بود که مقادیر زیادی مواد هسته‌ای دارد که به دنبال فروش آنها است و عکس‌های از مواد را به او ارسال کرده بود.

سپس بازرسانان امریکایی به همکاری مقامات تایلندی دو ماده زرد پودری را که متهم آن را "کیک زرد" توصیف کرده بود، کشف کردند.

وزارت عدلیه گفت: "لابراتوار (ایالات متحده) تشخیص کرد که ترکیب ایزوتوپی پلوتونیم موجود در نمونه‌های هسته‌ای دارای درجهٔ تسلیحاتی است، به این معنی که اگر این پلوتونیم به مقدار کافی تولید شود، برای استفاده در سلاح هسته‌ای مناسب خواهد بود."

یکی از همدستان ابیساوا ادعا کرده بود که آنها بیش از ۲۰۰۰ کیلوگرام توریم-۲۳۲ و بیش از ۱۰۰ کیلوگرم یورانیم نوع U3O8 در دسترس دارند.

در اسناد محکمه آمده است که ابیساوا می‌خواست از درآمد حاصله از فروش مواد هسته‌ای برای تامین مالی خرید تسلیحات نظامی به یک گروه قومی شورشی میانمار استفاده کند.

ابیساوا با حداقل ۲۵ سال زندان برای تلاش به خرید میزایل‌های زمین به هوا و تا ۲۰ سال زندان برای قاچاق مواد هسته‌ای به سطح بین المللی مواجه است. ‌

یکوزا یک شبکهٔ جنایتکار سازمان یافتهٔ جاپانی است که در سراسر جهان فعالیت دارد و فعالیت‌های جنایتکارانه‌اش شامل قاچاق مواد مخدر و سلاح در مقیاس بزرگ می‌باشد.

گروه

XS
SM
MD
LG